Stowarzyszenie Polonik z Udine (Włochy) organizuje w dniach 13 do 16 marca b.r. Dni Kultury Polskiej, poświęcone pamięci zmarłego w 2006r. Andrzeja Litworni, profesora języka i literatury polskiej na Uniwersytecie w Udine oraz badacza polsko-włoskich związków.
Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w tym Regionie organizowane w Regionie Friuli-Wenecja Julijska.
Inicjatywa skierowana jest do włoskiej społeczności z Regionu Friuli-Wenecja Julijska, do młodzieży akademickiej (Uniwersytet w Udine od ponad 30 lat współpracuje naukowo z Uniwersytetem Jagiellońskim), mniejszości narodowych i Polonii zamieszkujących na tym terenie. Region FVG liczy 1.221.860 mieszkańców, powiat ok. 500.000 a samo Udine ok 100.000 mieszkańców. Liczymy, że na wydarzenie zjadą się goście również z sąsiadujących Regionów tj. Veneto oraz Trentino Alto Adige oraz z pobliskiej Słowenii i Austrii.
Uważamy, że promocja kulturalna jest dziś szczególnie istotnym elementem kształtowania międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych.
Naszym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski i jej promocja za granicą poprzez prezentację kultury polskiej, promocję polskich artystów i ich osiągnięć oraz realizację międzynarodowej współpracy.
Dążymy do stworzenia trwałej i znaczącej obecności kultury polskiej w procesie integracji w Regionie Friuli-Wenecja Julijska i dialogu z tutejszymi władzami oraz ludnością zamieszkująca tą część Włoch.
Chcemy, aby Dni Kultury Polskiej nie były jednorazowym przedsięwzięciem lecz wręcz przeciwnie stały się imprezą cykliczną i wielowymiarową manifestacją kultury polskiej, która pozwala na stworzenie partnerskich więzi instytucji i ludzi.
Chcemy, aby mieszkańcy Regionu Friuli-Wenecja Julijska zdali sobie sprawę, że to również dzięki Polakom Region FVG rozwija się i staje się coraz bardziej międzynarodowy. Jest to jedna z naszych inicjatyw na rzecz tolerancji, integracji i wychowania w pokoju. Chcemy pokazać miastu, ze Polacy z Polonika żyją i działają nowocześnie. Prezentujemy nasza kulturę, czując się równocześnie obywatelami Europy i częścią tego społeczeństwa.
W Dniach Kultury Polskiej organizowanych przez Stowarzyszenie Polonik wezmą udział polscy twórcy. Wszyscy twórcy potwierdzili swój udział w naszej inicjatywie.
Zaplanowaliśmy spotkanie z Jerzym Stuhrem, pokaz filmów z jego udziałem oraz wystawę fotograficzną poświęconą jego twórczości (ZASP). Moderatorem spotkania z Jerzym Stuhrem będzie wybitna przedstawicielka świata kultury, włoski krytyk filmowy Marina Fabbri, obecnie Artistic Director na Courmayeur Noir in festiwal, która w przeszłości współpracowała z London Film Festival i Telewizją włoską (Rai – Radiotelevisione Italiana S.p.A.). Chcemy w ten sposób podkreślić obecność polskiego filmu i jego twórców w dorobku kina europejskiego i światowego. W pokazie filmów oraz w spotkaniu z Jerzym Stuhrem wezmą udział goście, wśród których znajdą się ważne i wpływowe osobistości (przedstawiciele Konsulatu, Urzędu Miasta Udine, Wydziału Kultury, Uniwersytetu w Udine, Związku Polaków we Włoszech itd), dla których przewidziane jest dodatkowe spotkanie celem nawiązania kontaktów i rozmów o dalszej wymianie pomiędzy naszymi krajami, organizowane pod patronatem Konsula Generalnego RP w Mediolanie.
Zaprosiliśmy do współpracy Roberta Marcinkowskiego – krakowskiego architekta, nauczyciela akademickiego, poetę, fotografika, autora i wykonawcę piosenek, który przedstawi prezentacje multimedialna oraz piosenki z własnym akompaniamentem gitarowym p.t. „Poezja pejzażu”.
Planujemy występ zespołu jazzowego JazZoom z Krakowa. Zespół gra muzykę pełną swingu, latynoskie klimaty, bossa novy, bluesa i funk. W repertuarze posiada zarówno standardy jazzowe, jak i kompozycje własne. Zaprezentowane zostaną utwory z płyty w języku polskim, najnowsze kompozycje zespołu oraz standardy polskiej muzyki popularnej w jazzowych aranżacjach. Po koncercie odbędzie się integracyjne jam session z włoskimi muzykami.
Przy współpracy z Uniwersytetem degli Studi w Udine organizujemy spotkanie z pisarzem Jackiem Dehnelem. Jacek Dehnel jest jednym z najciekawszych autorów młodszego pokolenia w Polsce. Poeta i pisarz, laureat wielu nagród literackich, ostatnio pojawił się także na włoskim rynku księgarskim dzięki przekładowi dwóch spośród jego najbardziej znanych utworów prozatorskich: Lala (wł. wyd. 2009) i Saturn (wł. wydanie pt. Il quadro nero, 2013). Celem spotkania jest zapoznanie włoskiej publiczności z twórczością przedstawiciela polskiej literatury najnowszej, autora wyjątkowo nadającego się do promocji kultury polskiej za granicą z racji jego głębokiego zakorzenienia w kulturze europejskiej.
Przy współpracy z Polską Organizacją Turystyczną planujemy również szereg działań promujących Polskę jako atrakcję turystyczną.
Odbędzie się spotkanie z Roberto M. Polce autorem nietypowego przewodnika o Polsce nagrodzonego Odznaką Honorową Bene Merito Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie spotkania zatytułowanego „Zakochać się w Gdańsku i Polsce” Roberto M. Polce przedstawi prezentacje swojego przewodnika, będzie opowiadał o swoich 25-letnich doświadczeniach z pobytów w Polsce. Jego książka oferuje włoskiemu turyście, wiedzę niezbędną do lepszego poznania naszego kraju i do zrozumienia polskiej mentalności. Ubarwiona licznymi anegdotami i ciekawostkami, dotyczącymi naszego kraju.
Dodatkowo zostaną zaprezentowane fotografie przedstawiające miasto Gdańsk. Zdjęcia wzbogacone opisami w zwięzły i treściwy sposób przedstawią epopeję tego miasta – symbolu nowożytnej historii i oddają ten szczególny charakter Gdańska – miasta wolności – jak powiedział Napoleon: miasta, od którego w latach 80-tych minionego stulecia „wszystko się zaczęło”.
Dodatkową atrakcją będa wystawy ukazującą piękno Krakowa i Wieliczki oraz Włoch i Polski (autorzy: Kopalnia Soli w Wieliczce; F.Branchi i S. Steciak Branchi oraz M. Zawieracz).
zapraszam serdecznie w imieniu Stowarzyszenia Polonik,
Dorota Strumiło, Prezes
Dni Kultury Polskiej odbędą się pod patronatem Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, Miasta Udine, Instytutu Polskiego w Rzymie, Uniwersytetu degli Studi w Udine i Związku Polakow we Włoszech. Projekt jest wspolfinansowany przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie, PISF, Poska Agencje Turystycza z Rzymu, Miasto Krakow, Miasto Gdansk oraz Instytut Ksiazki. Inicjatywe sponsoruja Energo-Complex sp. z o.o., Pol-Rail srl oraz Rodaro. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Link to Poland, TVP Polonia i Nasz Świat.
Fotografia © Marcin Gierat
Szczegółowe informacje: Stowarzyszenie Polonik oraz profil na FB