Trasy miejskie wiodące przez Warszawę, Poznań i Kraków pozwalają zapoznać się z wieloma faktami z biografii Oskara Kolberga, poznać postacie, z którymi się spotykał, współpracował i korespondował jako muzyk i kompozytor, a później jako badacz terenowy, dokumentalista i wydawca swego dzieła „Lud”.
Wędrując przez trasy regionalne, poznajemy tereny, w których Kolberg prowadził badania, a podążając jego śladami, odwiedzamy wiele miejsc ważnych dla naszej historii, zapoznajemy się z materiałami, które zebrał, ilustrowanymi wieloma rycinami z epoki. Aplikacja prezentuje blisko 70 miejscowości wybranych spośród ponad 800, w których badacz przebywał lub do których zebrał materiały. Podróży śladami Oskara Kolberga towarzyszą nagrania muzyków ludowych ze zbiorów programu 2 Polskiego Radia i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Aplikacja powstała dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu im. Oskara Kolberga.
Rok Kolberga 2014 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2013 roku z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty i etnografa. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO. Obchody Roku Kolberga finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga dostępne są na stronie: Kolberg 2014