Zadaniem studentów było zaprojektowanie misji dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię. Projekt wymagał przygotowania koncepcji zarówno statku kosmicznego i jego wyposażenia, jak i wyboru optymalnej trajektorii lotu, terminarza i ekonomii misji. Zadaniu sprostało 38 zgłoszonych zespołów, wśród których znalazły się aż trzy ekipy z Polski (drużyna Mars IV z Politechniki Rzeszowskiej – 11 miejsce oraz WUT Dream Team z Politechniki Wrocławskiej – 13 miejsce). Polacy zaprezentują swój projekt w finale konkursu, który odbędzie się w kwietniu w Centrum Badawczym NASA Ames w Stanach Zjednoczonych.
Samo zaistnienie w pierwszej dziesiątce najlepszych zespołów na świecie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu. Liczymy na sukces w finale, bowiem studenci z Politechniki Wrocławskiej mają już doświadczenie w konkursach o tematyce kosmicznej. – mówi Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society
Studenci z Wrocławia będą reprezentować nasz kraj w tym roku jeszcze dwukrotnie. W maju wezmą udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich, University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych, a we wrześniu zaprezentują się w Polsce podczas European Rover Challenge – pierwszej, europejskiej edycji zawodów.
Projekt Inspiration Mars związany jest z rzeczywistą misją typu Flyby, planowaną na 2018 rok przez miliardera Dennisa Tito. Najlepsze rozwiązania zaproponowane przez międzynarodowe zespoły konkursowe mają szansę być uwzględnione z planach prawdziwej misji.
Fotografia © Mars Society Polska
Źródło: Mars Society Polska