Te komercyjne i eksperymentalne przestrzenie, zajmują się nie tylko odkrywaniem młodych artystów, ale dają im także wsparcie w pierwszych latach kariery. Sasnal, Maciejowski, Bujnowski, Polska, Kowalski, Leto, Materka, to tylko kilka nazwisk, dla których krakowskie galerie okazały się świetnymi, efektywnymi start-up’ami.
Do udziału w Cracow Gallery Weekend zapraszane są również instytucje, fundacje, stowarzyszenia, project roomy, nieformalne grupy i inicjatywy. Krakers bowiem stawia przed sobą zadanie jakim jest zwrócenie uwagi na niezależną sztukę współczesną, która poszerza ofertę kulturalną miasta i aktywizuje publiczność. Wydarzenie promuje miejsca poświęcone kulturze, dąży do konsolidacji krakowskiego środowiska artystycznego oraz utworzenia współpracującej platformy kulturalnej, przy zachowaniu specyfiki poszczególnych miejsc.
Trzecia już edycja Cracow Gallery Weekend poprzez skumulowanie w jeden weekend wernisaży, wystaw, dyskusji i innych wydarzeń towarzyszących, pragnie przybliżyć mieszkańcom Krakowa oraz turystom, żywy, ale nieco zapomniany, galeryjny świat. Krakers podejmuje dyskusję nad rolą galerii prowincjonalnych i nad problemami, jakim muszą stawiać czoła właściciele miejsc, w których rodzi się współczesny artworld. Cracow Gallery Weekend powstał dzięki inicjatywie Małgorzaty i Marcina Gołębiewskich – prowadzących galerię Art Agenda Nova oraz Fundacji Wschód Sztuki.
Krakowski Gallery Weekend odbył się dotychczas dwukrotnie: w czerwcu 2012 i czerwcu 2013 roku. Obie edycje spotkały się z pozytywnym odbiorem publiczności.
Program Cracow Gallery Weekend (do pobrania PDF)
Szczegółowe informacje i relacje z poprzednich edycji można znaleźć na stronie: Cracow Gallery Weekend | FB | Vimeo