– Tą misją zaznaczamy polską obecność w Afryce Zachodniej – podkreśliła przewodnicząca delegacji podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Katarzyna Kacperczyk. Polski rząd, w którego skład weszli przedstawiciele resortów spraw zagranicznych i gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz polscy przedsiębiorcy m.in. z sektora chemicznego, energetycznego, maszyn rolniczych, IT, doradztwa. Pierwszym punktem programu misji było Polsko-Senegalskie Forum Ekonomiczne.
– Senegal jest silnym punktem na kontynencie afrykańskim – powiedziała Monika Piątkowska, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wprowadzając blisko 100 gości biznesowych w dyskusję na temat możliwości współpracy między oboma krajami. Ze względu na położenie portu w Dakarze, Senegal stał się swego rodzaju wrotami dla polskich firm do Afryki Zachodniej.
Senegal planuje dynamiczny rozwój infrastruktury logistycznej, energetycznej i handlowej. Wśród perspektywicznych kierunków rozwoju senegalskiej gospodarki wymienia się także sektor usług medycznych oraz ICT. W Senegalu niedawno uchwalono prawo promujące projekty partnerstwa prywatno – publicznego (PPP), atrakcyjne zwłaszcza z perspektywy zagranicznych inwestorów. Dodatkowo, w kraju sukcesywnie wprowadzane są nowe instrumenty zachęt inwestycyjnych, jak specjalne strefy ekonomiczne, służące stworzeniu jak najlepszej infrastruktury dla inwestorów zagranicznych.
Senegal jest krajem bogatym w zasoby naturalne. W 2013 roku Grupa Azoty nabyła 55% udziałów spółki African Investment Group SA. To pierwsza tego typu inwestycja zagraniczna w złoża surowców w polskiej branży chemicznej.
Drugiego dnia misji wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska wzięła udział w spotkaniach w senegalskich resortach handlu i przedsiębiorczości, spraw wewnętrznych, turystyki i transportu powietrznego oraz Seminarium nt. programów rozwojowych dla Senegalu.
Od 10 kwietnia uczestnicy misji przebywali w Ghanie gdzie wzięli udział m.in. w spotkaniu w Ministerstwie Finansów oraz Seminarium nt. środowiska gospodarczego i prowadzenia działalności gospodarczej w Ghanie. 11 kwietnia w Akrze odbyło się Forum Gospodarcze Polska – Ghana.
Źródło: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych