Polsko-Pakistańska Organizacja Wymiany Kulturowej (PPCEO) jest częścią inicjatywy ,,Sztuka dla Pokoju”. Próbuje zbliżyć do siebie Polaków i Pakistańczyków poprzez współpracę na tle kulturalnym. Organizację założył prawnik pochodzenia pakistańskiego – Sohail Sajid, który wpadł na pomysł jej stworzenia, w trakcie współpracy z polskim producentem filmowym, który w 2007 roku odwiedził Pakistan i nagrywał film dokumentalny o pakistańskiej muzyce, sztuce i kulturze.
Założeniem organizacji jest również promocja wymiany kulturalno-artystycznej pomiędzy Pakistanem, a Polską bazująca na bogatej tradycji i wspaniałym dziedzictwie kulturowym obu krajów. Celem organizacji jest także przybliżenie Polakom obrazu Pakistańczyków jako społeczeństwa miłującego pokój, tolerancyjnego i patrzącego w przyszłość, aby przełamać negatywny stereotyp, jaki naród ten ma za granicą.
Sohail Sajid – prezes organizacji utworzył ją z osobistego przekonania, że sztuka i muzyka mogą głęboko wpłynąć, a także pomóc rozwiązać najpoważniejsze problemy naszych czasów, takie jak nietolerancja, ekstremizm i fanatyzm. Wierzy on, że muzyka zawiera w sobie duży potencjał jednoczenia ludzi poprzez użycie uniwersalnego języka miłości, pokoju i humanizmu.
Sohail Sajid pracował również jako scenarzysta i producent dla telewizji pakistańskiej i ma na swoim koncie współpracę przy licznych programach telewizyjnych o tematyce literackiej, muzycznej, kulturalnej i artystycznej. Włożył ogromny wysiłek w promowanie muzyki klasycznej Pakistanu organizując z powodzeniem koncerty oraz konferencje muzyczne. Posiada gruntowną wiedzę o historii muzyki klasycznej Pakistanu i udzielał wykładów na ten temat na różnych forach krajowych i międzynarodowych. Jego wkład w tym względzie jest powszechnie uznawany przez społeczność muzyczną Pakistanu i jest dowodem jego bliskiej przyjaźni z wiodącymi i popularnymi pakistańskimi muzykami.
Prezes organizacji aranżował również liczne wystawy pakistańskiego rękodzieła, malarstwa i sztuki użytkowej.
W 2009 PPCEO zorganizowało wizytę delegacji pakistańskiej w Polsce, z udziałem Ambasady Pakistanu w Warszawie. Podczas tej wizyty miały miejsce liczne wydarzenia kulturalne, włącznie z odbytym na Uniwersytecie Warszawskim seminarium dotyczącym pakistańskiej muzyki i kultury. Koordynatorem seminarium był prof. Piotr Balcerowicz z Katedry Studiów Orientalnych. Delegacja uczestniczyła również w audycji na żywo programu Polskiego Radia, prowadzonej przez prof. Piotra Balcerowicza.
Profesor Balcerowicz mianował PPCEO jako organizację uprawnioną w Pakistanie do partnerskiej współpracy przy projekcie fundacji Azja-Europa (Partnerstwo kulturowe pomiędzy Azją a Europą). Jest to nowa inicjatywa której celem jest wspieranie wspólnych projektów artystycznych w ramach dialogu Azja-Europa dla artystów, pracowników kultury, sztuki i sieci organizacji artystycznych w Azji i Europie. PPCEO pracuje również nad projektem zorganizowania wspólnego fuzyjnego występu muzyków pakistańskich z polskimi artystami muzyki etnicznej.
Aktualnie, organizacja zajmuje się projektem dokumentalnym poświęconym muzyce, sztuce i kulturze Pakistanu we współpracy z wiodącymi polskimi profesjonalistami w dziedzinie filmu i mediów m.in. z Tomkiem Wysokińskim, Armandem Urbaniakiem oraz Katarzyną Wysokińską, którzy skupili się na życiu legendarnego śpiewaka i muzyka Nusrata Fateh Ali Khana tworząc dokument pod tytułem: ,,Nusrat, ostatni prorok muzyki”. W czerwcu 2011, film zdobył prestiżową nagrodę ,,Dragon Forum” jako najlepszy projekt filmu dokumentalnego w Europie. Do konkursu zgłoszono kilkaset tytułów, a ,,Nusrat” wzbudził największe zainteresowanie międzynarodowego jury i publiczności.
Innym ważnym projektem, który organizacja realizuje we współpracy z Ambasadą Polski w Islamabadzie jest festiwal filmów dokumentalnych o polskiej historii i osiągnięciach narodu polskiego.
PPCEO, we współpracy z Ambasadą Pakistanu w Warszawie, planuje również zorganizowanie wydarzenia dotyczącego wymianu handlowej i kulturalnej pomiędzy obiema krajami.
Kontakt:
PPCEO
212, Second Floor, Shoukat Complex
F-6 Markaz, Super Market, Islamabad-Pakistan-44000
Tel: +92 51 2824593
Cell: +92 321 5004004
info@ppceo.org