Mimo, że w ubiegłym roku Europa dopiero zaczęła wchodzić na ścieżkę wzrostu, to liczba nowych projektów wzrosła o 4% w porównaniu z rokiem 2012.
Polska nadal jest postrzegana przez inwestorów zagranicznych jako najatrakcyjniejsza lokalizacja dla nowych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej – takiego zdania jest 31% badanych, o 20% więcej niż drugie w klasyfikacji Czechy, które wskazało 11% respondentów. Kolejne miejsca należą do Rumunii, Węgier, Ukrainy i Turcji. Natomiast w Europie Zachodniej najlepiej oceniane są Niemcy – tak wskazało 40% badanych. Tym samym Polska i Niemcy utrzymały pozycje najatrakcyjniejszych lokacji w swoich częściach kontynentu. Razem tworzą w Europie swoisty centralny magnes inwestycyjny.
W 2013 roku Polska przyciągnęła jak magnes inwestycyjny 107 nowych projektów, co dało krajowi dziesiąte miejsce w Europie. Pod względem nowo utworzonych miejsc pracy utrzymała natomiast trzecią lokatę na Starym Kontynencie, bezpośrednio za Wielką Brytanią i Francją. W sumie w 2013 r., dzięki BIZ w Polsce zatrudnienie znalazło o 6% więcej osób niż w roku ubiegłym. Polska, zaraz po Serbii, przyciągała największe pod względem miejsc pracy projekty inwestycyjne. Dzięki jednej zagranicznej inwestycji w Polsce powstawało średnio 130 miejsc pracy.
Polska jest też liderem w swoim regionie pod względem przyciągania projektów badawczo-rozwojowych. Z części badania poświęconej postrzeganiu przez inwestorów poszczególnych regionów świata wynika, że Europa Zachodnia (45% wskazań inwestorów) po raz pierwszy od lat wyprzedziła w rankingu atrakcyjności Chiny (44% odpowiedzi). Od „dołka” z 2012 roku, notowania Zachodu podskoczyły aż o 12%. Na trzecim miejscu znalazła się Ameryka Północna (31%), a tuż za nią Europa Środkowo-Wschodnia (29%).
Źródło: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych
Fotografia © PAIiIZ