O patriotyzmie zazwyczaj myślimy częściej podczas świąt narodowych i rocznic wydarzeń historycznych. Wspominamy wówczas żołnierzy, którzy polegli w walce za Ojczyznę, honorujemy kombatantów oraz tych, którzy służą pod polską flagą i chronią nas, i naszych granic. Jesteśmy im winni nasz szacunek. Wszystkie te osoby, kobiety i mężczyzn, którzy poświęcili i poświęcają swe życie w służbie naszemu krajowi, można nazwać patriotami.
W jaki sposób my – zwykli ludzie – możemy być patriotami w naszym codziennym życiu? Jak możemy wyrażać nasz patriotyzm? W jaki sposób dzieci mogą wykazywać patriotyzm w okresie pokoju? Odpowiedzi na te pytania nie sprawiają raczej problemu nam, dorosłym. Nie są jednak tak oczywiste dla dzieci. Dlatego też ważnym jest, abyśmy rozmawiali o tym z nimi i uczyli ich, czym są symbole narodowe oraz jakie jest ich znaczenie w odniesieniu do obywateli naszego, jak i każdego innego kraju.
Kilka lat temu napisałam plan cyklu lekcji języka angielskiego przeznaczonych dla uczniów polskich, uczących się tego języka jako języka obcego (cykl ten został opublikowany w kwartalniku oddziału doskonalenia nauczycieli, w którym wówczas pracowałam). Jednakże lekcje te mogą być również wykorzystane przez polskie szkoły znajdujące się poza granicami Polski. Uczenie dzieci o polskich symbolach narodowych może pomóc im zrozumieć im jaki jest ich związek
z krajem, w którym urodzili się ich rodzice, czy też dziadkowie. Dyskusja kierowana przez nauczyciela podczas lekcji, poszerzona o rozmowę na temat symboli narodowych kraju, w którym mieszkają uczestnicy zajęć, pomogłaby dzieciom odnieść się do znanej im codzienności. Ułatwiłoby to uczniom lepsze zrozumienie pojęcia ‘symbole narodowe’ oraz,
być może, byłoby pomocne w znalezieniu odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania.
Podany poniżej cykl lekcji jest tylko schematem, który każdy edukator może zmodyfikować odpowiednio do potrzeb grupy, z którą pracuje. W każdym razie cieszyłabym się, gdyby ktoś uznał te propozycje lekcji za interesujące na tyle, by wykorzystać je w pracy z uczniami.
Konspekt lekcji do pobrania w wersji PDF
Fotografia © Aleksandra Gant