Polskie ślady w Nowej Zelandii zauważalne są nawet w XVIII wieku. Jednakże to druga Wojna Światowa zbliżyła do siebie oba narody. 31 października 1944 grupa 733 polskich sierot z Syberii została przygarnięta przez Rząd Nowej Zelandii i osiedlona w specjalnie stworzonym kampusie w Pahiatua. Razem z ok. 2000 innymi, już osiedlonymi polskimi imigrantami stworzyli oni polską społeczność w Nowej Zelandii. W 1973 roku Polska otworzyła swoją ambasadę w Nowej Zelandii. Rok 2013 upłynął pod znakiem 40lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. W 2005 roku otworzona została w Warszawie Ambasada Nowej Zelandii.
Oba jubileusze – 70lecie przybycia polskich sierot do Pahiatua oraz 40lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Nową Zelandią – tworzą idealną okazję aby zaprezentować polskie dziedzictwo kulturowe społeczności nowozelandzkiej oraz do wzmocnienia związków Polonii z Polską.
„Oceania Artistic Tour” to projekt Towarzystwa Poligrodzianie, przy współpracy z Politechniką Poznańską oraz organizacjami polonijnymi w Nowej Zelandii.
Podczas ponad tygodniowego tournée artystycznego Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie”, Zespół zaprezentuje się i przeprowadzi warsztaty artystyczne w Auckland, Wellington i Christchurch.
Zespół „Poligrodzianie”, podczas swojej 40-letniej działalności odwiedził 58 krajów świata, dwukrotnie koncertował dla Papieża Jana Pawła II, zapraszany był przez Prezydentów i Ministrów wielu krajów, w tym Malty, Izraela, Malezji, Chin, Korei Płd., Irlandii czy Meksyku, koncertował dla Burmistrza Nowego Jorku i Króla regionu Kota Kinabalu. Prezentował polską kulturę więźniom w USA, na mongolskim stepie, w górach Nepalu, Chile i Meksyku, niejednokrotnie będąc nie tylko pierwszymi polskimi artystami, ale pierwszymi Polakami na tych ziemiach. Zespół nagrał audycje dla krajowych telewizji w Szwecji, Włoszech, Kanadzie, Meksyku, Chinach i Serbii. Poligrodzianie zdobyli szereg nagród w kraju i za granicą, w tym w 2012 roku I nagrodę jury w Malezji i I nagrodę na Olimpiadzie Teatralnej w Indiach w kategorii Folk. Odznaczeni zostali przez Ministra Kultury „Ambasadorem Kultury Polskiej”, uhonorowani dyplomem za zasługi przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz jako pierwsza i jedyna jednostka organizacyjna Uczelni medalem „Zasłużony dla Politechniki Poznańskiej”. Za swoje zasługi otrzymali w 2013 roku nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert jubileuszowy 40-lecia istnienia Zespołu, który odbył się w hali produkcyjnej H. Cegielskiego – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o. o. – otrzymał nagrodę „Best Creative and Artistic Folk Art. Performance in Europe 2013” przyznawaną przez European Folk Culture Organisation. Od 2014 roku Zespół stał się „Ambasadorem Wielkopolskiej Kultury”.
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2014” oraz znajduje się pod patronatem honorowym Ambasady RP w Wellington.
Szczegółowe informacje: Oceania Artistic Tour