W przypadku Polski, wyniki napływu Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ) stanowią powielenie danych Narodowego Banku Polskiego, który liczy nie tylko nowe inwestycje typu greenfield, lecz również kapitał w tranzycie czy fuzje i przejęcia. Dlatego wyniki napływu BIZ do Polski w ubiegłym roku – 6 mld USD, nie są niepokojące.
– Polska znalazła się na szóstej pozycji w Europie pod względem wartości projektów inwestycyjnych typu greenfield przyciągniętych w 2013 r. wynika z World Investment Report 2014 – zaznaczył obecny na konferencji profesor Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. BIZ. – Nadal jesteśmy najatrakcyjniejszym dla inwestycji krajem w regionie i jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie – dodał, komentując raport UNCTAD.
Według badania przeprowadzonego przez UNCTAD wśród szefów globalnych korporacji, Polska należy do najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych na świecie w latach 2014-2016. Z miejsca 14, które zajmowała przez dwa lata z rzędu, Polska awansowała na szczęśliwe trzynaste. W pierwszej dwudziestce znalazło się tylko pięć krajów europejskich, a Polska jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej.
Dobrą sytuację inwestycji zagranicznych w Polsce potwierdzają wyniki Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. – Wartość projektów zakończonych przy udziale Agencji w pierwszym półroczu 2014 r. wynosi 1,5 mld euro – podkreśliła podczas spotkania Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych.
Wiele inwestycji trafiających do Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych to kolejne projekty firm już działających w Polsce. – 70% reinwestycji świadczy o zaufaniu inwestorów do naszego kraju – zaznaczyła wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Anna Polak-Kocińska. – Polska to kraj, w którym inwestorzy mogą realizować nawet więcej niż wcześniej zakładali – dodał Paweł Tynel, dyrektor Zespołu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych EY.
Źródło: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych
Fotografia © PAIiIZ