Wystawa prezentuje zdjęcia z lat 1970-88 dokumentujące strajki z grudnia 1970 roku i sierpnia 1980 roku na polskim Wybrzeżu, które doprowadziły do utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – jednego z największych ruchów wolnościowych w XX wieku. A także falę strajków w polskich miastach z wiosny i lata 1988 roku. Wszystkie te wydarzania przyczyniły się do transformacji ustrojowej Polski i zapoczątkowały zamiany w całym byłym Bloku Wschodnim. Część fotografii jest prezentowana publiczności po raz pierwszy. Selekcji materiałów dokonała niemiecka kuratorka Sabine Weier.
– Fotografie znanych dokumentalistów, takich jak Erazm Ciołek czy Stanisław Markowski, stały się już obrazami funkcjonującymi w zbiorowej pamięci. W większości nieznane są natomiast zdjęcia mniej sławnych fotografów i te wykonane przez amatorów. W zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku drzemią skarby, dające szczery i intymny wgląd w wydarzenia podczas strajków w Stoczni Gdańskiej, a także opowiadające o epizodach, którym w publicznej debacie nie poświęcano dotychczas wiele uwagi – mówi Katarzyna Wielga-Skolimowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie. – Duże wrażenie wywierają na przykład fotografie, wykonane podczas studenckich protestów na uniwersytetach. Zdjęcia wybrane przez Sabine Weier umożliwiają inne spojrzenie na historię „Solidarności” – dodaje dyrektor Wielga-Skolimowska.
Wystawie online w Instytucie Kultury Google (Google Cultural Institute) dostępnej w językach: polskim, niemieckim, rosyjskim, angielskim i francuskim, towarzyszy publikacja „Strajk” w formie klasycznej, wielkoformatowej gazety, w językach niemieckim i angielskim. Na jej łamach prezentowane są między innymi fotografie Piotra Babińskiego, Hansa-Olava Forsanga, Zdzisława Andrzeja Fica, Alfonsa Klejny, Jerzego Kośnika, Bogusława Nieznalskiego i z prywatnego archiwum Magdaleny Wójcik-Sorby. Oprócz zdjęć publikacja zawiera biogramy artystów, teksty autorskie i wywiady.
Projekt powstał we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności (ESC) w Gdańsku, a patronat honorowym nad wystawą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytut Polski w Berlinie
Fotografia © Jerzy Kośnik. Archiwum Europejskiego Centrum Solidarności