Festiwal organizowany przez Polish Art Europe z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów i entuzjazmem środowiska artystycznego zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki współpracy z najbardziej znanymi studiami i szkołami filmowymi, podczas jesiennych pokazów będzie można podziwiać niemal sto staranie wyselekcjonowanych obrazów, wśród których znajdą się filmy krótko i długometrażowe, produkcje dokumentalne i animacje. Wśród tegorocznych partnerów imprezy znajdują się tak prestiżowe instytucje jak SE MA FOR, studio Munka, New Europe Film Sales, Krakowska Fundacja Filmowa, Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim, Szkoła Filmowa w Łodzi, czy Mistrzowska Szkoła Andrzeja Wajdy. O wysokiej jakości prezentowanych materiałów świadczy też w dużej mierze fakt, że wiele z nich zostało udostępnione organizatorom Play Poland przez najbardziej rozpoznawalne krajowe festiwale filmowe: T-Mobile Nowe Horyzonty, Festiwal Animacji O!PLA, czy Short Waves.
To właśnie na gruncie tej kwitnącej od kilku lat współpracy, Play Poland ma szansę rozwijać swój repertuar i podbijać serca nie tylko polskich, ale i brytyjskich wielbicieli kina. I nie tylko kina, bowiem z każdym rokiem twórcy festiwalu umiejętnie doprawiają wydarzenie coraz większą ilością wystaw, warsztatów oraz dodatkowych eventów, promujących polską sztukę współczesną. Plakaty promujące kolejne edycje są tworzone przez takie sławy jak Andrzej Pągowski (2013), czy Tomasz Płonka, który nie tylko jest twórcą tegorocznej grafiki, ale i gościem specjalnym wydarzenia. W tym roku festiwal połączył siły z edynburskimi targami Art Fair, na których w listopadzie zaprezentuje stoisko z pracami polskich artystów.
Tegoroczna edycja zagości w siedmiu brytyjskich miastach, obejmując Edynburg, Glasgow, Aberfeldy, Londyn, Birmingham, Sunderland i Belfast. W programie znalazła się uznana przez międzynarodowe środowisko filmowe „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego, dwa artystyczne filmy małżeństwa Sasnali – „Huba” i „Z daleka widok jest piękny” oraz wiele innych, zrealizowanych z równie świeżym spojrzeniem produkcji. Są one dowodem, że polskie kino i animacja nadal mają dużo do powiedzenia i potrafią skłonić odbiorcę zarówno do głębokiej refleksji, jak i szczerego śmiechu. Wśród produkcji długometrażowych będzie można obejrzeć między innymi „Życie jest piękne” Macieja Pieprzycy, który osobiście pojawi się na pokazach specjalnych swojego filmu i będzie jednym z gości honorowych imprezy w tym roku.
Festiwal otrzymał granty od prestiżowych instytucji kulturalnych: Polskiego Instytutu Filmowego, Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu, Organizacji Art & Bussiness Scotland, Wspólnoty Polskiej Polish Community Association oraz Uniwersytetu w Ottawie. Ponadto patronat honorowy nad wydarzeniem objął Andrzej Pągowski – kultowa postać polskiej grafiki; Prof. Zbigniew Pełczyński, prezes Stowarzyszenia Szkoła Liderów i Prof. Richard Demarco wraz ze swoją fundacją. To właśnie jego staraniom w dużej mierze przypisuje się wzrost popularności edynburskiego Fringe’a, który aktualnie jest największym artystycznym wydarzeniem w Europie. Można tylko mieć nadzieję, że polski festiwal powtórzy jego sukces, co patrząc na zaangażowanie twórców i entuzjazm olbrzymiej rzeszy odbiorców, z roku na rok staje się coraz bardziej prawdopodobne.
Szczegółowe informacje: Play Poland | FB