Szósta edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Wspólne światy”. „W tym roku kładziemy nacisk na to, co nas – dzięki literaturze – łączy. Nas, czyli czytelników i pisarzy, myślicieli i komentatorów, twórców i odbiorców na całym świecie. W epoce postępującej globalizacji trudno zachować równowagę między potrzebą zakorzenienia we własnej kulturze i chęcią wyjścia poza jej wąski obszar. Z jednej strony słychać – bardzo zasadne – wołanie o obronę lokalnych tradycji i języków, z drugiej – równie zasadne – domaganie się ich upowszechniania poza narodowymi granicami. A jednak wszyscy spotykamy się w tej samej przestrzeni, przestrzeni literatury, choć przychodzimy z różnych stron świata. Jest to możliwe dzięki tłumaczom, którzy podejmują trud przekładania nieprzekładalnego, dzięki wydawcom, którzy nie boją się uprzystępniać mało znane dokonania i dzięki festiwalom literackim, które rozszczelniają granice lokalnych wyobraźni, mieszając różne języki, różne wrażliwości, różne doświadczenia. Literatura jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi stawania się kimś innym, przy zachowaniu własnej tożsamości, lub odwrotnie: znajdowania wspólnoty ludzi, którzy chcą się, wbrew dzielącym ich różnicom, porozumieć. Na tym, według organizatorów festiwalu, powinna polegać globalizacja, na tym powinna opierać się żywa kultura – mówi Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada.
Festiwal Conrada zbiega się z pierwszą rocznicą przyznania Krakowowi prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, a także jak co roku z największymi w Polsce krakowskimi 18. Międzynarodowymi Targami Książki.
Festiwal potrwa do niedzieli 26 października.
Festiwal Conrada to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego.
Więcej informacji i szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: Conrad Festival | FB