Koncert, który odbył się 9 listopada w Bazylice Koekelberg, to zwieńczenie przedsięwzięcia „Thousand Voices for Peace” („Tysiąc Głosów dla Pokoju”) organizowanego w ramach Festiwalu Flamandzkiego. W tym roku, w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, organizatorzy festiwalu chcieli przede wszystkim zwrócić uwagę na znaczenie pokoju na świecie. Przez tydzień, w północnej części Belgii, na rzecz pokoju koncertowało ponad 1000 muzyków z 39 międzynarodowych chórów amatorskich, w tym 22 belgijskich i 17 zagranicznych, z krajów zaangażowanych w światowy konflikt z lat 1914-1918. Muzyków słuchała między innymi belgijska para królewska: król Filip i królowa Matylda.
Kompozycja Krzysztofa Pendereckiego „Dies Illa”, wyraża główne przesłanie projektu – nadzieję na życie w pokoju. Utwór powstał na specjalne zamówienie Festiwalu Flamandzkiego w Brukseli (Festival van Vlaanderen Brussel), przy wsparciu Instytutu Polskiego w Brukseli.
Publiczność obecna w Bazylice Koekelberg wysłuchała także utworów Tan Duna z Chin, Oli Gjeilo z Norwegii i Sofii Gubajduliny z Rosji, a także belgijskiego kompozytora André Devaere’a, który zginął podczas I wojny światowej. Podczas koncertu przeczytano również orędzie pokoju astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Krzysztof Penderecki jest jednym z najlepiej rozpoznawanych na świecie polskich kompozytorów współczesnych. Urodził się w 1933 roku w Dębicy. Międzynarodową sławę przyniosły mu utwory o nowatorskich rozwiązaniach brzmieniowych i notacyjnych. Jego najbardziej znane dzieła to m.in. „Ofiarom Hiroszimy – tren”, „Polskie Requiem” czy „Siedem bram Jerozolimy”. Artysta odwiedził Królestwo Belgii na zaproszenie Instytutu Polskiego w Brukseli.
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fotografia © Bruno Fidrych