– Chociaż geografia nie uczyniła z Polski i Australii sąsiadów, to historia sprawiła, że staliśmy się przyjaciółmi – mówił podczas inauguracji Festiwalu ambasador RP w Australii Paweł Milewski. Wyrażając podziękowanie dla Australii za przyjęcie polskich emigrantów w trudnych okresach polskiej historii XX wieku, ambasador Milewski zacytował australijską minister spraw zagranicznych Julie Bishop, która podczas ostatniej wizyty w Polsce podkreśliła, że Polacy wnieśli nieopisany wkład w australijskie społeczeństwo i styl życia.
Na scenie Polskiego Festiwalu wystąpiło kilkuset artystów reprezentujących zespoły folklorystyczne z Melbourne, Sydney, Brisbane i Hobart, Towarzystwo Fryderyka Chopina z Wiktorii i szkoły polonijne. Zagrał także zespół „Istebna” z Polski. Podczas uroczystego otwarcia goście mogli usłyszeć Hejnał Mariacki w wykonaniu 11-letniego Dominika Rawdanowicza.
Dodatkową atrakcją było kilkadziesiąt stoisk z typowymi daniami polskiej kuchni oraz polskimi pamiątkami, książkami, wyrobami artystycznymi i biżuterią. Goście Festiwalu mogli również zobaczyć wystawę poświęconą 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W części oficjalnej wzięli udział przedstawiciele australijskich władz i organizacji polonijnych. Organizator festiwalu Jan Szuba odebrał z rąk ambasadora Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez polską minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Pierwszy Polski Festiwal w Melbourne odbył się w 2004 roku.
Fotografia © Piotr Buszta/Ambasada RP w Canberze
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych