Pomysł na połączenie kalendarza, czyli narzędzia do planowania czasu, ważnego z punktu widzenia biznesu, oraz piękna i sztuki – elementów wszechobecnych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, powstał z inicjatywy Arkadiusza Bachana z firmy Per Aarsleff Polska Sp. z o.o., który jest fundatorem „Kalendarzy Wilanowskich”, oraz Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Wybitnym artystom zaangażowanym w ten projekt – Tomkowi Sikorze, znakomitemu fotografowi oraz prof. Maciejowi Buszewiczowi, jednemu z najbardziej znanych polskich grafików, zawdzięczamy niezwykły dialog z historią zaklętą w zabytkach wilanowskich.
Począwszy od kalendarza z 2006 roku, aż do najnowszego, wydanego na 2015 rok, każdy kolejny „Kalendarz Wilanowski” przedstawia coś, co zaskakuje odbiorców, ukazuje inną przestrzeń niewidoczną na co dzień. Tomek Sikora, mając 100% wolności twórczej, tak aranżuje fotografie, że każdorazowo poznajemy pałac Króla Jana III z zupełnie nowej perspektywy. Jednocześnie, prof. Maciej Buszewicz, projektuje kalendaria w taki sposób, że stanowią element dialogu pomiędzy fotografią, sztuką dawną i współczesną.
Twórcy filmu dziękują dyrekcji i pracownikom Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie za okazaną profesjonalną pomoc podczas realizacji filmowej.
Na projekcję filmową zapraszają producenci filmu – Firma Per Aarsleff Polska Sp. z o.o. oraz Fundacja artystyczno-edukacyjna „andART”.
Fotografia © „Kalendarze Wilanowskie 2006-2015” /Per Aarsleff Polska Sp. z o.o. oraz Fundacja artystyczno-edukacyjna „andART”
Więcej informacji na stronie: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie