W stolicy Belgii będzie można oglądać dwie wystawy poświęcone twórczości Grzegorza Rosińskiego. Pierwsza pt. „Rosiński z Polski” prezentuje ilustracje książkowe z polskiego okresu twórczości rysownika, związane z takimi komiksami jak „Legendarna historia Polski”, „Kapitan Żbik” czy też „Pilot śmigłowca” i można ją oglądać do 31 maja 2015 r.
Od 24 marca 2015 r. w brukselskim Centrum Komiksu będzie można natomiast obejrzeć także wystawę poświęconą kultowej sadze pt. „Thorgal”, która otworzyła nowy rozdział w twórczości Rosińskiego.
W 1976 roku Rosiński wyjechał do Belgii, kolebki europejskiego komiksu, aby rozwijać swoje umiejętności i zaistnieć na zachodnim rynku wydawniczym. Poznał tam Jeana Van Hamme’a, scenarzystę, który zaproponował Polakowi tworzenie rysunków do nowej serii komiksowej „Thorgal”. Wkrótce potem pierwsza część sagi, zatytułowana „Zdradzona Czarodziejka”, ukazała się w belgijskim czasopiśmie komiksowym „Tintin”. Seria o Thorgalu ukazuje się w formie książkowej nieprzerwanie od 1980 roku i stanowi jeden z największych sukcesów europejskiego komiksu.
Dopełnieniem dwóch wystaw poświęconych polskiemu rysownikowi od czerwca 2015 r. będzie trzecia ekspozycja, poświęcona dorobkowi Jeana Van Hamme`a. Wystawy „Rosiński z Polski” oraz „Świat Thorgala” zostały zorganizowane we współpracy z Instytutem Polskim w Brukseli, pod patronatem Artura Harazima, ambasadora RP w Belgii.
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Więcej informacji na: InstytutPolski w Brukseli, Comics Art Museum
Fotografia © Daniel Fouss/ Comics Art Museum