15 maja, w luksusowych wnętrzach George Hotel w Edynburgu, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród wybitnym Polakom mieszkającym w Szkocji. Gwiazdą wieczoru był Aleksander Doba – zdobywca tytułu Podróżnika Roku 2015 w plebiscycie National Geographic, pierwszy człowiek, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk. Ceremonię uświetnił koncert Jakuba Zaborskiego i Piotra Szumlasa, młodych muzyków, zwycięzców programu „Must be the Music”.
W tym roku w Szkocji kapituła przyznała główne nagrody w czterech kategoriach: Kultura, Biznes, Osobowość, Młody Polak oraz nadała cztery wyróżnienia. Dodatkowo uhonorowano osoby innych narodowości czynnie działające na rzecz polskiej kultury. Głos zabrali również internauci, którzy poprzez stronę Pangea Magazine mogli zadecydować komu należy się „Nagroda Internautów”.
W kategorii „Kultura” zwyciężyła Zofia Wierzbowicz-Fraser, dyrektor Związku Polaków w Inverness. Dzięki zaangażowaniu pani Wierzbowicz w rozpowszechnianie polskiej kultury i wspieranie lokalnych emigrantów, uczestniczyć w wydarzeniach polonijnych i uczyć się polskiego można nawet w tym odległym mieście położonym na samej północy Szkocji.
W kategorii „Biznes” nagroda główna powędrowała do Agnieszki Ford prowadzącej prestiżowe 23 Melville Street Business Centre w Edynburgu. Za osiągnięcia biznesowe wyróżniono również Tomka Borkowego, aktora znanego m.in. z serialu „Dom”, dyrektora artystycznego Universal Arts.
„Osobowością” roku została Dr Maria Musur Grieve, była redaktor Edynburskiego Biuletynu Informacyjnego oraz działaczka Polsko-Szkockiego Towarzystwa Kulturalnego, przez kilkadziesiąt lat energicznie zaangażowana w życie Polonii. Wyróżnienia w tej kategorii powędrowały do Marka Straczyńskiego, prezesa Ex-Servicemen Club w Edynburgu i dr Izabeli Czekaj, prezes Polskiego Towarzystwa Społeczno-Oświatowego w Glasgow im. Gen. W. Sikorskiego.
Tytuł „Młodej Polki” zdobyła Diana Nowak-Zygadło, współzałożycielka Polskiego Centrum Pomocy Rodzinie, niestrudzenie niosąca pomoc polskim rodzinom na emigracji.
„Nagroda Internautów” trafiła w ręce Mateusza Jarży, malarza i animatora kultury, organizatora Play Poland Festival, wyróżnionego również przez Kapitułę konkursową w kategorii „Kultura”.
Po raz pierwszy w historii konkursu nagrodzono również szkockich przyjaciół Polonii: dr Colina Kingsleya za promocję polskiej kultury oraz Aileen Orr i Simona Daleya za propagowanie polskiego dziedzictwa narodowego w Szkocji.
Organizatorem regionalnym konkursu w Wielkiej Brytanii jest Pangea Magazine, prestiżowe polsko-angielskie czasopismo, którego głównym celem jest promocja Polski i Polaków, polskiej kultury, historii, biznesu oraz stylu życia wśród środowisk zagranicznych i polonijnych na świecie.
Konkurs to okazja do uhonorowania osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także do przybliżenia sylwetek wybitnych imigrantów rodakom w kraju. Mimo że nie wszyscy nominowani wrócili do domu ze statuetkami, to dzięki ich pracy i dzięki nagłaśnianiu ich osiągnięć wygranymi konkursu są wszyscy Polacy.
Autor: Dorota Peszkowska
Fotografia © Marcin Rozbrój