Bieg, który nie jest impreza publiczną a udział w nim ma charakter honorowy odbędzie się na trasie Szlaku Husarii Polskiej tj. Będzin – Siemianowice Śl. – Piekary Śl. – Tarnowskie Góry – Gliwice – Rudy – Racibórz oraz Breclav – Lednice – Valtice – Poysdorf – Mistelbach – Kreuzstetten – Hetzmannsdorf – Burg Kreuzenstein – Korneuburg – Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu / Wiedeń (łącznie ok. 220 km). Pełną trasę ok. 550 km, biegacze pokonali dwa lata temu i chcą ją przebiec raz jeszcze w przyszłym roku w wymowną 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.
Równie ważne jest dla Organizatorów biegu nagłośnienie wydarzeń towarzyszących obchodom rocznicy „Wiktorii Wiedeńskiej”, które odbędą się na historycznej trasie przemarszu wojsk Jana III Sobieskiego, dlatego biegaczom towarzyszyć będą dziennikarze, fotografowie i ekipa filmowa TVP Sport, których zadaniem będzie sporządzenie materiału dotyczącego trasy biegu i miejsc przez, które uczestnicy będą przebiegać. Charakterystycznym elementem naszej sztafety będzie ubiór zawodników informujący o celu Biegu. W Biegu swój udział zapowiedzieli nie tylko Polacy ale również biegacze z Czech, Słowacji, Węgier i Austrii.
Sztafeta biegowa wystartuje w piątek, 11 września o godz. 7:00 z Podzamcza w Będzinie, i zakończy swój pierwszy dzień biegu na Zamku Piastowskim w Raciborzu ok. godz. 18:30. Ostatni etap Biegu rozpocznie się w niedzielę, 13 września o godz. 7:00 rano, wtedy to biegacze w sposób symboliczny, tak jak kiedyś husaria przeprawią się przez Dunaj i skierują się na Klosterneuburg, końcowe 5 km pokonają wraz z grupą sympatyków, którzy będę im towarzyszyć na Leopoldsberg, gdzie o godz. 9.00 wezmą udział w uroczystszym złożeniu wieńców pod pomnikiem Kozaków ukraińskich z udziałem Ambasadorów Ukrainy i Polski. Następnie pobiegną do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, gdzie o godz. 10:00 wraz z pielgrzymami z Polski i Polonią wezmą udział we Mszy św. pontyfikalnej z okazji 332. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 32. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu.
Impreza ma wymiar integracyjny oraz edukacyjny dla mieszkańców EU-regionu przez który biegną uczestnicy. Poprzednie dwie edycje Biegu z okazji 330. i 331. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej pokazały wspaniałą płaszczyznę współpracy różnych środowisk na gruncie historycznym oraz sportowym, ożywiając m.in. działania w zakresie pozyskania wiedzy na temat miejsc upamiętniających przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego. Środowiska sportowe począwszy od klubów szkolnych po wyspecjalizowane grupy biegaczy stały się prawdziwym spoiwem do promocji Odsieczy Wiedeńskiej zarówno w Polsce jak i zagranicą.
Szczegółowe informacje: Polonia Sport | FB