Film krótkometrażowy to bardzo pojemne pojęcie – oznacza obraz animowany, dokumentalny, fabularny lub eksperymentalny, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Zjawisko obejmuje wiele gatunków, jest zróżnicowane – a przez to ciekawe. I co ważne – polski krótki metraż cieszy się uznaniem na świecie i zdobywa wiele cennych nagród (warto tu wspomnieć chociażby “Obiekt” Pauliny Skibińskiej, czy „Hipopotamy” Piotra Dumały, które Festiwal zaprezentuje w tym roku)!
Realizacja filmu krótkometrażowego z pewnością pochłania mniej energii i funduszy, niż pełny metraż. Po taką formę sięgają więc najczęściej młodzi filmowcy. Dlatego niskobudżetowe produkcje to galeria świeżych, niewyeksploatowanych jeszcze twarzy. To tu mają miejsce właściwe odkrycia, tu młode talenty rozbłyskują niewypolerowanym światłem. Duża niezależność, jaką daje krótki format, często przyciąga także wielkie gwiazdy i mistrzów kina. Partnerowanie mniej doświadczonym kolegom daje im dodatkową możliwość wyrażenia artystycznej ekspresji, czy spróbowania rozwiązań, które w profesjonalnym obrazie byłyby uznane za zbyt śmiałe.
Tym samym dochodzimy do kolejnej zalety gatunku, jaką jest świeżość. Młodzi, odważni, nieobciążeni poważnymi zobowiązaniami twórcy nie boją się ryzykować. Filmowe wprawki często poruszają tematy dla mainstreamu niewygodne i eksperymentują z nowymi, nieskonwencjonalizowanymi środkami wyrazu. Nie bez przyczyny uważa się, że właśnie niskobudżetowe produkcje stale przełamują tabu i przesuwają granice tego, co w kinie akceptowalne. W krótkometrażowej niszy pojawiają się tendencje, które w przeciągu kilku-kilkunastu lat stają się obowiązującą w kinematografii zasadą.
Dlatego każdy, kto chce być na bieżąco z filmowymi nowinkami powinien zainteresować się produkcjami krótkometrażowymi. Tegoroczna edycja Play Poland Film Festival będzie do tego doskonałą okazją! W ramach pokazów festiwalowych zaprezentowane zostaną najlepsze obrazy tego typu stworzone w ciągu ostatnich miesięcy w Polsce. Repertuar został wyselekcjonowany przez renomowane instytucje zajmujące się filmem krótkometrażowym: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, O!PLA Across The Borders, Studio Munka, Szkołę Wajdy, Łódzką Szkołę Filmową oraz T-Mobile Nowe Horyzonty – co gwarantuje wysoką jakość pokazów. Projekcje odbędą się we wszystkich miastach festiwalowych.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na: Play Poland Film Festival
Fotografia © Katowicka filmówka – Uniwersytet Śląski kadr z filmu „Nóż w wozie” reż. Vita Maria Drygas