Jak wykorzystać stowarzyszenia biznesowe i spotkania networkingowe w rozwoju biznesu w Wielkiej Brytanii?
Większość z nas ma różne pomysły związane z biznesem, ale jak to jest że jednym udaje się zrealizować projekty z sukcesem a innym nie. Otóż spotkania networkingowe w Wielkiej Brytanii są po to, aby zainspirować się oraz zweryfikować swój pomysł na biznes, a dla firm działających są świetną okazją do wymiany doświadczeń. Poprzez spotkania uczymy się także czegoś czego nam nikt nie zabierze: pewności siebie, umiejętności skutecznego komunikowania, w tym sprawności w posługiwaniu się językiem angielskim, czy publicznego przemawiania na temat swojego biznesu.
Jakie są najczęściej popełniane błędy w networkingu?
Najczęstszym błędem jest brak planu networkingowego. Musimy wiedzieć kogo szukamy. Ponadto zamykanie się w grupie, czy patrzenie tylko na swoje interesy. Networking to nie sprzedaż tylko poszukiwanie odpowiednich osób, aby pomóc im w rozwiązaniu problemów. Poważnym błędem jest na pewno brak umiejętności słuchania drugiej osoby. Problemem bywa za długa prezentacja swojej osoby. Pamiętajmy, że na takich spotkaniach mamy ok 60 sekund aby opowiedzieć o sobie i zainteresować sobą drugą osobę. Kolejny błąd to brak tzw. “small talk”: Brytyjczycy lubią zagadywać na tematy różne, związane z eventem i nie tylko. I wreszcie brak tzw. “follow up”, czyli podesłania emaila, wykonania telefonu następnego dnia do pozyskanego kontaktu.
Co różni Polaków od ich brytyjskich kolegów jeśli chodzi o robienie interesów i prowadzenie biznesu?
Jest takie pojęcie w Polsce jak “kolesiostwo”. Tutaj, w Wielkiej Brytanii, nie ma czegoś takiego. Owszem, w firmach wiele osób wspiera swoich, ale na poziomie kontaktów biznesowych jest pełna transparentność. Niedawno na seminarium biznesowym jeden z prelegentów powiedział, że brytyjski klient potrzebuje opieki, regularnego kontaktowania się, przypominania o sobie. W Polsce w większości przypadków takie zachowanie byłoby traktowane jako natręctwo. Ważne jest także zaufanie. Pierwszy poważny klient, którego obsługiwałem złożył zamówienie na kampanię wartą ponad 10 tys. GBP. Stawiając pierwsze kroki w biznesie zacząłem szukać różnych wzorów umów, aktów chroniących mnie przed niewypłacalnością klienta. Klient napisał, że jemu wystarczy email potwierdzający, co w tej cenie otrzymuje, z ustaloną datą, kiedy ma zapłacić.
Jeśli miałbym to ująć w definicję, powiedziałbym tak: kulturowa różnica między prowadzeniem biznesu na Wyspach a w Polsce polega na zaufaniu do drugiego człowieka oraz długoterminowej relacji.
Czym Polish Business Link różni się od innych organizacji biznesowych?
Jest to organizacja prowadzona przez Polaków, którzy przyjechali na Wyspy, pracowali dla kogoś, po czym zdecydowali się pójść na swoje. Doskonale rozumiemy jak ważna jest potrzeba integracji, wymiany doświadczeń czy wzajemnych poleceń. Często kontaktują się z nami media brytyjskie szukające relacji z polskimi firmami. PBLink to rzecznik polskich firm w UK.
„Daniem specjalnym” Polish Business Link są eventy, gdzie zapraszamy różne firmy, polskie i brytyjskie. Tutaj jest szansa na poznanie potencjalnego partnera, klienta, czy zweryfikowanie swoich planów biznesowych na przyszłość.
Jakie są największe trudności z założeniem a następnie prowadzeniem firmy w Wielkiej Brytanii?
Najwięcej problemów z prowadzeniem firmy powstaje wówczas, gdy ze statusu osoby samozatrudnionej przechodzimy do rejestracji spółki Ltd, LLP itd. Mamy wówczas na głowie trochę więcej spraw papierkowych, prawnych i księgowych do codziennego prowadzenia. Natomiast największe problemy związane z prowadzeniem biznesu na Wypach wynikają w mojej opinii z pewnych różnic w polskiej i brytyjskiej mentalności i podejścia do prowadzenia biznesu.
Jaki będzie temat tegorocznego kongresu przedsiębiorców i jakie najciekawsze punkty jego programu?
Tematem przewodnim całodniowego eventu będzie innowacja w biznesie. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami podejęty zostanie temat poszukiwania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w biznesie oraz alternatywne sposoby finansowania innowacyjnych projektów. Podczas kongresu odbędzie się także Klinika Biznesowa, podczas której poruszone zostaną ważne tematy dla każdego przedsiębiorcy. Organizatorzy zaporosili m.in. Companies House – Brytyjski Rejestr Spółek oraz ekspertów, którzy omówią zmiany w emeryturach dla pracowników zatrudniających w Wielkiej Brytanii.
Sesja „Innowacyjna Polska” będzie idealną okazją do poznania możliwości eksportowych między Polską a Wielką Brytanią. W programie także moderowany panel dyskusyjny z przedsiębiorcami działającymi na rynku brytyjskim oraz możliwość rozmowy 1-1 z wybranym ekspertem podczas porannej i popołudniowej przerwy. Sesja networkingowa zamykająca wydarzenie, będzie niepowtarzalną okazją do nawiązania między uczestnikami bezcennych kontaktów biznesowych.
Szczegółowe informacje: Polish Business Link | Kongres Polskich Przedsiębiorstw
Fotografia © Polish Business Link