Na tle sąsiadów z regionu Polska ma korzystny i prosty system zachęt inwestycyjnych. W niektórych regionach kraju, jak np. w Polsce Wschodniej przedsiębiorca może uzyskać nawet 50% wsparcia. Polska oferuje szeroki wachlarz zachęt od grantów na zatrudnienie, poprzez granty inwestycyjne, zwolnienia z podatku dochodowego, po zwolnienia z podatku od nieruchomości.
– Mitem jest, że pomoc publiczna i zachęty inwestycyjne dostępne są tylko dla zagranicznych inwestorów. Warunki dla polskich firm są identyczne – przekonywał podczas spotkania, Marek Szostak, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W specjalnych strefach ekonomicznych inwestycje polskich przedsiębiorców na koniec 2014 r. wyniosły 19,4 mld zł. Ponad 50% kapitału zainwestowanego w strefach: słupskiej, suwalskiej oraz starachowickiej to wydatki firm z polskim kapitałem. – 213 tys. osób w Polsce przynosi pieniądze do domu tylko dzięki temu, że istnieją specjalne strefy ekonomiczne – komentował prezes Sławomir Majman.
Maksymalna intensywność pomocy regionalnej
Od 1 lipca 2014 r. obowiązuje nowa mapa pomocy regionalnej. W Warszawie maksymalna regionalna pomoc wynosi 15%, a od 1 stycznia 2018 r. 10%.
Mapa maksymalnej intensywności pomocy regionalnej w Polsce od 1 lipca 2014 r. (źródło: PAIiIZ)
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych jest również przewodnikiem dla polskich przedsiębiorców po systemach zachęt inwestycyjnych dostępnych za granicą. Polskie przedsiębiorstwa decydujące się na ekspansję zagraniczną, mogą korzystać z szeregu programów wspierających ich rozwój na rynkach zagranicznych. Dla przykładu francuski inkubator IT Paris & CO oferuje firmom darmowe biuro na 3 miesiące na poznanie rynku, w Wielkiej Brytanii działa system zachęt dla firm z sektora high tech – tzw. R&D tax credits, a w USA – program Start UP NY.
Źródło: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych
Fotografia © PAIiIZ