Raport to coroczna publikacja na temat potencjału inwestycyjnego regionów, wykorzystywana do pozyskiwania i lokowania inwestycji zagranicznych w Polsce. Należy do nielicznych opracowań, które obejmują swoim badaniem nie tylko województwa, ale także gminy i powiaty.
Według najnowszej edycji raportu, najbardziej atrakcyjnym spośród polskich województw jest mazowieckie, zarówno na tle pozostałych regionów Polski, jak i Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich 4 lat stale utrzymuje najwyższe klasy atrakcyjności dla wszystkich rodzajów inwestycji przemysłowych i usługowych. Drugie miejsce na podium zajęło województwo dolnośląskie W pierwszej trójce uplasowała się też województwo śląskie i małopolskie.
W porównaniu do danych sprzed 4 lat, swoją ocenę o jedną klasę atrakcyjności poprawiły województwa: lubelskie (dla całej gospodarki regionalnej i przemysłu oraz handlu i napraw), łódzkie (dla inwestycji przemysłowych w przemyśle kapitałochłonnym oraz usług dla biznesu), małopolskie (przemysł kapitałochłonny i usługi dla biznesu), podkarpackie (dla inwestycji w przemyśle kapitało- i pracochłonnym), podlaskie (przemysł pracochłonny oraz zakwaterowanie i gastronomia) oraz pomorskie (dla przemysłu pracochłonnego, usług dla biznesu oraz zakwaterowania i gastronomii).
Największą pozytywną zmianę odnotowano w tym czasie w województwie opolskim, które przesunęło się o dwie klasy atrakcyjności dla inwestycji w przemysł pracochłonny.
Źródło: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych
Fotografia © Anna Karahan