Konkurs „Wybitny Polak za Granicą”, którego celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polski poprzez wyróżnienie i promocję Polaków mieszkających i odnoszących sukcesy za granicą, odbył się w tym roku po raz pierwszy w Austrii.
W skład jury weszli: Dorota Krzywicka-Kanidel (krytyk teatralny i muzyczny), Zofia Beklen (prezes Wiedeńsko-Krakowskiego Stowarzyszenia Kultury), Wojciech Rogalski (wieloletni prezydent Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii) oraz Sławomir Iwanowski (redaktor naczelny pisma Polonii austriackiej „Polonika”). Statuetki „Wybitny Polak” wręczył laureatom Andrzej Kaczorowski, Konsul Generalny RP w Austrii.
Laureatami I edycji Konkursu „Wybitny Polak” w Austrii zostali:
Kategoria NAUKA – prof. dr hab. Edward Zienkowski
– absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku i uczelni muzycznych w Hanowerze i Brukseli. Laureat ważnych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Konkursu im. Paganiniego w Genui, Konkursu im. Mendelssohna-Bartholdyego w Berlinie Zachodnim oraz Konkursu Budapeszteńskiego.
Prof. Edward Zienkowski był pierwszym polskim muzykiem orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyr. Herberta von Karajana. Był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej WDR w Kolonii i koncertmistrzem Bayreuther Festspielorchester na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth.
W 1990 roku został profesorem kolońskiej Wyższej Szkoły Muzycznej, a od 1990 prowadzi klasę koncertową skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od pewnego czasu mówi się, że stworzył w Wiedniu „polską szkołę skrzypcową”. Edward Zienkowski prowadzi liczne kursy mistrzowskie na całym świecie. Jest także członkiem jury konkursów muzycznych. Odznaczony Austriackim Krzyżem Honorowym oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.
Kategoria KULTURA – prof. Anna Badora
– absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako pierwsza kobieta studiowała na Wydziale Reżyserii Max-Reinhardt-Seminar w Wiedniu. Studia te ukończyła z wyróżnieniem. Jako samodzielny reżyser pracowała w Niemczech (Kolonia, Essen, Ulm, Monachium i Darmstad), w Szwajcarii (Bazylea) oraz w Austrii (Wiedeń). Była wieloletnim dyrektorem dwóch renomowanych teatrów niemieckich: Staatstheater w Moguncji i Schauspielhaus w Düsseldorfie. Następnie przez prawie 10 lat była dyrektorem Schauspielhaus w Grazu. Od sezonu 2015/2016 jest dyrektorem artystycznym Volkstheater w Wiedniu.
Działalność Anny Badory została wielokrotnie doceniona w Austrii. W 2011 roku w konkursie organizowanym przez Die Presse otrzymała tytuł Austriaczki roku w kategorii Menedżer Kultury. W następnym roku za reżyserię spektaklu „Geister in Princeton Daniela Kehlmanna” zdobyła nagrodę Nestroya za najlepszą inscenizację roku austriackich krajów związkowych. W 2012 roku została laureatką nagrody im. Josefa-Krainera oraz Człowiekiem Roku miasta Graz w kategorii Kultura. W 2014 roku odznaczona została Wielką Odznaką Honorową kraju związkowego Styrii.
Kategoria BIZNES – Krystyna Suchodolski
– właścicielka i dyrektorka zarządzająca rodzinną firmą „Trachten & Leder Suchodolski”. Urodziła się w Warszawie, a do Austrii przyjechała w latach 70. Założona 1975 roku przez jej męża Franciszka firma była w tym czasie małą manufakturą w Poysdorf na granicy czeskiej. Dzięki kreatywności i ambicji pani Krystyny firma Trachten Suchodolski rozwijała się nad wyraz prężnie. W 1998 roku Krystyna i Franciszek otworzyli na 300 metrach kwadratowych sklep w Gänserndorf, a przed kilku laty również sklep internetowy. Obecnie stała oferta firmy to ponad 15 tysięcy produktów: od sukienek i żakietów po efektowne akcesoria.
Firma ta działająca od 40 lat jest ewenementem: oto Polacy zajmują się projektowaniem i sprzedażą narodowych strojów austriackich.
Źródło sukcesu firmy to z jednej strony dbałość o detale oparta na wnikliwym studiowaniu zachowanych ilustracji, a więc wierność tradycji; z drugiej strony śmiałość w projektowaniu nowych wzorów, które na tej tradycji bazują. Dzięki temu firma zdobyła uznanie oraz klientów na całym świecie. Firma Suchodolski ubiera VIP-ów i zespoły folklorystyczne, ludzi estrady i polityków. Odznaczona została honorowym medalem Wirtschaftskammer Niederösterreich.
Kategoria OSOBOWOŚĆ – Dorothea Brożek
– ukończyła na Uniwersytecie Wiedeńskim trzy kierunki: slawistykę, nauki polityczne i dziennikarstwo.
Już podczas studiów stworzyła pierwszy projekt socjalny: doprowadziła do stworzenia referatu do spraw osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Wiedeńskim i została pierwszym rzecznikiem. Pracę po studiach zaczęła od prowadzenia szkoleń dotyczących niepełnosprawności oraz działalności publicystycznej. Wykładała na uczelniach w Klagenfurcie i Insbrucku. W 1994 roku założyła BIZEPS – Centrum Pomocy i Konsultacji dla niepełnosprawnych i ich bliskich. Była w tym czasie także współtwórczynią działającej do dziś rozgłośni Freak-Radio, w której pracują ludzie niepełno- i pełnosprawni. W roku 2002 z jej inicjatywy powstała WAG, Wiener Assistenz Genossenschaft czyli Wiedeńska Spółdzielna Pomocy Niepełnosprawnym, wspierająca ich samodzielność i samostanowienie poza domami opieki społecznej. Była pierwszą prezeską zarządu, a później przewodniczącą Rady Nadzorczej. W pierwszym roku istnienia WAG udało się zorganizować dla potrzebujących 7000 godzin opieki, a siedem lat później było tych godzin aż 180 tysięcy w ciągu roku!
Działalność doradczą i uświadamiającą Dorothea Brożek kontynuuje do dziś, prowadząc w Austrii i poza jej granicami warsztaty, prezentacje i kursy edukacyjne dla m.in. menedżerów i dziennikarzy na temat niepełnosprawności i równości szans. W roku 2011 założyła przedsiębiorstwo Brożek Power Consulting, którego zadaniem jest niwelowanie barier i wspieranie integracji niepełnosprawnych.
Dorothea Brożek zasiada w jury trzech konkursów: DiverCity, Wiener Mut oraz Innovation Leben. Jest honorowym członkiem zarządu organizacji „Licht für die Welt”.
Kategoria MŁODY POLAK – Michał Knot
– Saksofonista. Urodził się w 1987 roku w Jaworznie. Posiada dyplom ukończenia studiów trzech uczelni muzycznych: Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Obie kolejne uczelnie – Conservatorio Cecilia di Roma oraz Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien – ukończył z tytułem magister summa cum laude.
W ciągu kilkuletniej zaledwie działalności artystycznej wystąpił kilkadziesiąt razy na estradach całego świata, między innymi tak renomowanych instytucji muzycznych jak Konzerthaus Berlin, Musikverein Wien, Konzerthaus Wien, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, National Concert Hall Taipei, Gasteig München, Liederhalle Stuttgart, Sala Accademica Santa Cecilia, Pjazza Teatru Rjal Malta, Stadthalle Kassel, Teatro Comunale Bolzano. Występował w ramach festiwali tej rangi, co Wiener Festwochen, Young Euro Classic, Idyllwild Academy Los Angeles, IGNM World New Music Days, Bolzano Festival, Vienna Saxfest, Roma Saxfest, Belgrade SAXperience, The Malta Arts Festival, Wien Modern, Allegro Vivo Kammermusik Festival, Percorsi Jazz Roma, Kultursommer Nordhessen, Mommenta Münsterland, Festival Suona Francese i Summerwinds Münster.
Michał Knot nagrał już cztery płyty. Najnowsza „New Colors of the Past” nagrana w duecie z akordeonistą Bogdanem Laketićem, z którym przed trzema laty stworzył Duo Aliada, ukazała się w ubiegłym roku.
Jest stypendystą rządu włoskiego i polskiego oraz Fundacji Gemini w Los Angeles. W Austrii Michał Knot zdobył tytuł Artysty Roku, Grand Prix podczas 12. edycji konkursu Fidelio w Wiedniu, a w ubiegłym roku promującą najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia Nagrodę Rządu Austriackiego New Austrian Sound of Music.
Organizatorem konkursu „Wybitny Polak” w Austrii jest pismo Polonii austriackiej „Polonika” przy współpracy z Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Fotografia © Mariusz Magnuszewski
Szczegółowe informacje: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”