Do zawodów Galileo Masters może zaaplikować każdy, kto ma pomysł jak wykorzystać nawigację satelitarną w życiu codziennym. Projekty mogą być zgłaszane nawet jeśli są dopiero w fazie koncepcyjnej, ale oczywiście im prace są bardziej zaawansowane, tym większa szansa na dostrzeżenie ich potencjału przez ekspertów.
– Do konkursu przesyłane są pomysły na wykorzystanie technologii GNSS (ang. Global Navigation Satellite System) w dowolnej dziedzinie nauki, gospodarki czy też życia codziennego. Może to być innowacyjna usługa, produkt albo pomysł na badania naukowe.- mówi Maciej Mickiewicz, jeden z organizatorów konkursu.
Do Galileo Masters można przystąpić zarówno samodzielnie jak i zespołowo. Aplikować mogą także organizacje, firmy czy instytucje. Wygrana w edycji regionalnej jest przepustką do finału międzynarodowego, którego Gala Finałowa odbędzie się jesienią w Berlinie. Nagroda główna w konkursie wynosi 20 000 euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro.
Oprócz nagród finansowych uczestnicy co roku walczą o nagrody specjalne i inkubację swoich pomysłów w europejskiej sieci inkubatorów sektora kosmicznego. Na finalistów polskiej edycji czekają również staże w firmach sektora kosmicznego, szkolenia, usługi IT, powierzchnie biurowe oraz pomoc mentorów, która może okazać się niezbędna w przekuciu pomysłu w rzeczywisty produkt lub usługę. Na najlepszych czeka możliwość udziału w programie akceleracyjnym Space3ac.
W 2015 roku w rodzimej edycji konkursu zwyciężył projekt Pastguide firmy Pixel Legend, która zgłosiła aplikację przedstawiającą jak różne miejsca wyglądały przed wieloma laty, zamieniając na chwilę zabytki w tętniące życiem obrazy z historii. Pastguide lokalizuje położenie użytkownika, a następnie wyświetla w pełni trójwymiarową scenerię historycznego miejsca. Pozwala na odbycie spaceru wśród ludzi z innej epoki, na przekonanie się, jak zmieniło się odwiedzane miejsce.
– Otacza nas obecnie w świecie rzeczywistym duża ilość rozmaitej infrastruktury i procesów, choćby transportowych, których funkcjonowanie może zostać poprawione dzięki aplikacjom wykorzystującym nawigację satelitarną. Dlatego namawiamy do udziału w webinariach, spotkaniach, a także do zapoznania się z przykładami wielu aplikacji na stronie głównej konkursu – mówi Hubert Bartkowiak, organizator konkursu.
Rejestracja i składanie aplikacji odbywa się w języku angielskim poprzez oficjalną stronę: Galileo Masters. Zamknięcie zgłoszeń do konkursu nastąpi 30 czerwca.
Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie: Galileo Masters | FB