Firma Fachowcy.pl przebadała 400 serwisów internetowych przedsiębiorstw z 20 branż z 5 głównych polskich miast. Pod uwagę wzięto firmy, których strony internetowe znalazły się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania w przeglądarce Google. Jednym z największych problemów okazało się… dodzwonienie. Nieodebrane połączenia to praktycznie stracony klient, który prawdopodobnie uda się do konkurencji – aż 34% badanych firm nie odebrało połączeń z podanych na swoich stronach numerów kontaktowych (32% firm usług lokalowych i 38% nieposiadających lokalu).
Zaledwie 6% numerów, na które dodzwonili się specjaliści z Fachowcy.pl miało nagranie powitalne i jakąkolwiek formę obsługi interaktywnej. Oznacza to, że firmy nie są w ogóle przygotowane na nieodebranie telefonu od klienta i tym samym, niejako godzą się z jego utratą.
– Obecnie małe i średnie firmy ponad 50% swoich zleceń pozyskują z Internetu. Podstawowe błędy, takie jak brak łatwo dostępnych danych kontaktowych czy też po prostu nieodbieranie telefonów, przekładają się na stracone kontrakty i pieniądze. Niedostosowanie firmowej strony www do urządzeń mobilnych to po prostu rezygnacja z walki o blisko 60% potencjalnych klientów – powiedział Piotr Surmacki, prezes Fachowcy.pl Ventures.
Przeprowadzone badanie wykazało, że choć prawie 60% zapytań jest realizowanych dzięki telefonom komórkowym z dostępem do Internetu to aż 45% stron z pierwszych 10 miejsc wyników wyszukiwania Google nie było dostosowanych do urządzeń mobilnych.
Badanie pokazało, że aż 55% wyników wyszukania nie miało umieszczonego żadnego numeru telefonu w wizytówce Google – co powoduje błąd konfiguracji w Google Maps. Najczęściej firmy podają w danych kontaktowych swój numer stacjonarny (82%). Inaczej sytuacja ma się w przypadku przedsiębiorców, którzy nie mają własnego biura czy lokalu: nie znajdziemy numeru do 49% firm, albo w większości są to numery komórkowe (83%).
– Telefon komórkowy w kontakcie to jeden z poważnych błędów komunikacyjnych, bo podstawową determinantą, stanowiącą o tym czy klient skorzysta z usług naszej firmy jest zaufanie. Telefon komórkowy na stronie nie pomaga budować zaufania – klient traktuje taką firmę jak mniej poważną. Tymczasem wystarczy proste rozwiązanie, które umożliwi odbieranie połączeń z numeru stacjonarnego za pomocą aplikacji w smartfonie – telefon stacjonarny nie musi być aparatem stojącym u nas na biurku. Kosztowny błąd to również brak przygotowania na to, że nie będziemy w stanie odebrać telefonu. Mamy XXI wiek i zarządzanie taką sytuacją nie jest problemem, naprawdę nie trzeba się godzić na tak prostą stratę potencjalnego klienta – podsumowuje Piotr Surmacki.
Pełną wersję raportu można pobrać ze na strony: Fachowcy.pl-Raport