Dnia 27 lutego 2013 w warszawskim hotelu Polonia Palace odbyło się Sympozjum „POLSKA-TURCJA Horyzonty współpracy gospodarczej – Szanse i wyzwania dla polskich inwestorów”, w którym miałem okazję wziąć udział.
Po smacznym śniadaniu i rejestracji gości, wraz ze wszystkimi polskim i tureckimi biznesmenami, przedstawicielami korpusu dyplomatycznego i Ministrestwa, przeszliśmy do sali konferencyjnej. Sympozjum rozpoczęło się przemówieniem Yusufa Ziyi Özcana, Ambasadora Turcji w Warszawie. Pan Özcan przypomniał o zbliżającej się rocznicy polsko-tureckich relacji: „W przyszłym, 2014 roku, obchodzić będziemy 600lecie stosunków dyplomatycznych Polska-Turcja. Powinniśmy dołożyć starań, by informacja o tym wspaniałym wydarzeniu obiegła cały świat, powinniśmy pracować na rzecz tych ochodów najlepiej jak tylko możemy.”
Kolejnym prelegentem był Radca ds. Handlowych Ambasady Turcji, Koray Akgüloğlu, który opowiedział zebranym o możliwościach i ograniczeniach występujących w handlu między Polską i Turcją oraz przedstawił raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat współpracy z Turcją. Koray Akgüloğlu wspomniał również o dynamicznym, młodym pokoleniu Turków gotowych do współpracy z zagranicznymi inwestorami. Jego doskonałą prezentację uzupełnił przybyły z Ankary współpracownik, który opowiedział o potencjale jaki stanowi Turcja dla inwestorów zagranicznych.
Galip Selçuk, Partner Zarządzający Kancelarią Salans w Istambule, Abdulkadir Kahraman, Szef Działu Doradztwa Podatkowego, KPMG w Turcji oraz Can Yurtcan, Dyrektor Działu Analiz, Erste Securities Istanbul przedstawili polskim biznesmenom swoje sugestie na temat inwestowania w Turcji.
Obecny na Sympozjum Prezes Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej, Marek Nowakowski oraz Dyrektor Gulermak Holding, firmy będącej członkiem konsorcjum budującego II linię warszawskiego metra, Mustafa Tuncer zainicjowali dyskusję na temat różnic kulturowych między Polakami i Turkami w prowadzeniu biznesu.
Swój punkt widzenia na tą sprawę przedstawił również (płynnie po polsku), Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Tureckich w Polsce i Prezes Zarządu firmy Martynowicz, Sait Büyükbayrak, a następnie odpowiedział na pytania zebranych na sali uczestników Sympozjum.
Niewątpliwie jedną z osób, która miała znaczący głos w tej dyskusji był Mehmet Orhun Eskici, Prezes Vistula Group of Universities i Członek Zarządu w Akfel Group. Opowiedział on o początkach swojego pobytu i pierwszych inwestycjach w Polsce oraz różnicach między Polską i Turcją. „Miałem spotkania biznesowe w różnych krajach. Byłem w wielu stolicach świata, ale Polska ma inny potencjał. Lepszy niż pozostałe kraje”- powiedział również. Wspomniał także o tureckiej zasadzie biznesowej: ” Turek nie może odpowiedzieć „nie wiem” – nie ważne o co pytasz, w tureckim języku biznesowym nie istnieje termin „nie wiem”. Obecne pokolenie młodych Turków jest gotowe do zdobywania wiedzy i stawiania czoła pojawiającym się problemom.” Wystąpienie Eskici’ego przyjęto na sali z entuzjazmem.
Po wystąpieniach prelegentów, wszyscy zebrani na sali przeszli do restauracji hotelowej na obiad, gdzie w miłej atmosferze uczestnicy mogli dalej zadawać pytania inwestorom.
Sympozjum okazało się być bardzo owocnym spotkaniem inwestorów i uczestników. Cieszę się, że mogłem w nim wziąć udział.
Sympozjum zostało zorganizowane przez Polsko-Turecką Izbę Gospodarczą we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą oraz Polsko-Turecką Radą Biznesu.
Fotografia © Said Murat