Imię i nazwisko: Said Murat
Kraj pochodzenia: Turcja
Nazwa uczelni: Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
Kierunek studiów: Inżynieria informatyczna
Okres pobytu w Polsce: 4 lata
Co skłoniło Cię do wyjazdu z własnego kraju i studiowania w Polsce?
Miałem kilka powodów, ale głównym powodem był inny system edukacji niż w Turcji. 4-5 lat temu był on dość niekorzystny. Dlatego szukałem jakiegoś europejskiego państwa, gdzie mógłbym studiować. Skontaktowałem się z moim przyjacielem, studiował w Poznaniu, wtedy był miłośnikiem Polski. To był również dobry powód dla mnie by wybrać Polskę.
Dla każdego obcokrajowca studia w innym kraju to oprócz nauki wspaniała okazja do podróży i poznawania nowej kultury. Jakie 3 miejsca w Polsce najchętniej poleciłabyś znajomym i dlaczego?
Oczywiście odwiedziłem wiele miejsc i mogę je polecić przyjaciołom. Mieszkam w Warszawie, dlatego przede wszystkim polecam ulicę Nowy Świat i Stare Miasto.
Następnym miastem jest Gdańsk. Zwłaszcza w czasie lata Gdańsk, Gdynia i Sopot są miejscami wartymi odwiedzenia. Jest tu wspaniała plaża i morze. Można iść nad wybrzeże i spędzić miło czas wraz z przyjaciółmi na plaży, pijąc kawę.
Kolejnym miejscem jest Kraków. Jestem pewien, że wszyscy tak jak ja zakochacie się w tym mieście. Czas płynie tu bardzo szybko, ponadto jest to miasto, gdzie można spotkać ludzi z wielu krajów. Powinniście odwiedzić kopalnię soli w Wieliczce, która znajduje się niedaleko Krakowa.
Co Cię najbardziej zaskoczyło podczas pobytu w Polsce?
Hmm… Tak, wiele rzeczy mnie zaskoczyło. Przed wszystkim Polska jest o wiele cichszym krajem niż Turcja, jest to szczególnie widoczne w weekendowe wieczory. Mój kraj nieco różni się pod tym względem. Ponadto język polski zszokował mnie, jak wszyscy wiedzą jest to trudny język, ale ja naprawdę go pokochałem. Na koniec muszę powiedzieć, że uwielbiam patrzeć jak ludzie czytają książki używając transportu publicznego. To jest super!
Jak traktowali Cię Polacy w twoim otoczeniu?
Byłem również zaskoczony i w tym przypadku. Polska to europejskie państwo, dlatego oczekiwałem bardziej „gburowatych” ludzi, ale Polacy są tak samo przyjaźni jak Turcy. Gdy powiedziałem, że jestem z Turcji, oni tylko odpowiedzieli 'wow’. Uwielbiam to. Zwłaszcza ludzie, którzy są wykształceni, wiedzą, że od ponad 600 lat stosunki między Turcja a Polską są dobre. Dlatego niektórzy nauczyciele starają się coś do mnie powiedzieć po turecku, żebym się czuł dobrze.
Czy według Ciebie polska młodzież przykłada się do nauki, pracy czy raczej są typami „imprezowiczów”?
Ah, robią dwie rzeczy na raz. Niektórzy moi przyjaciele są pilni, pracowici i uwielbiają spędzać czas w bibliotece, lecz kiedy przychodzi czas zabawy potrafią również dobrze się bawić. I tak właśnie powinno być, ponieważ bawią się gdy mają czas wolny. Są też wyjątki. Takich studentów można określić jako leniwych i nie potrafiących żyć bez zabaw, lecz szczerze mówiąc, w moim środowisku inżynierowie są pracowici i inteligentni. Przecież każdy lubi robić imprezę!
Co sprawiło Ci największą trudność na początku? Język, różnice kulturalne, klimat, kuchnia itp? Czy z powodu tych lub innych różnic miałeś jakieś zabawne wydarzenie, o którym chciałabyś nam opowiedzieć?
Podoba mi się to pytanie. Mieszkałem w Rosji przez 4 lata, lecz klimat na początku był dla mnie ciężki. Przede wszystkim miałem problemy z jedzeniem. Turecka kuchnia różni się znacznie od Polskiej, ale teraz można tu znaleźć dobre tureckie supermarkety. Zatem ten problem został rozwiązany jakiś czas temu. Różnice kulturowe były również problem, ale nie aż tak dużym.
W jaki sposób Twój pobyt i studia w Polsce wpłynęły na przyszłe plany?
Miałem plany związane z Polską. Stworzyliśmy stronę internetową w 2010 roku na temat Polski www.polonyadan.com. To pierwszy turecki portal internetowy promujący Polskę. Chciałbym stworzyć większy biznes dotyczący Polski i Turcji, ze względu na to, że Polska rozwija się dzień po dniu, w o wiele szybszym tempie niż wcześniej. Zarówno Polska jak Turcja są ważnymi częściami Europy, dlatego to świetny pomysł by stworzyć więcej powiązań pomiędzy tymi dwoma krajami.
Czy wybór studiów w Polsce, z perspektywy czasu był dobrym wyborem?
Oczywiście, że TAK! Teraz Polska jest jak mój dom. Gdy wyjeżdżam za granicę tęsknię z Polską. Zawsze dobrze się czułem jako polski student. Polecam ten kraj wszystkim przyjaciołom, którzy jeszcze nie zdecydowali w jakim kraju studiować. Cieszymy się tu życiem i jednocześnie studiujemy tu!