Była mer Ennis Mary Coote Ryan w swoim przemówieniu podkreśliła, że „Polacy w ostatniej dekadzie wnieśli wiele kolorów w życie Irlandii, widać to szczególnie dziś, na ulicach Ennis. Wasz taniec zachwycił wszystkich. To było wspaniałe. Dziękuję za to wszytko, co zrobiliście dla naszego miasta.” Te wspaniałe słowa są chyba najlepszym podsumowaniem polskiego osadnictwa i dobrosąsiedzkich stosunków łączących Polaków i Irlandczyków?
Parada z okazji Dnia św. Patryka
Przewodnim motywem tegorocznej parady w Ennis była różnorodność – diversity, dlatego też Polacy, jako największa, bo licząca 1100 osób mniejszość w tym 25 tysięcznym zachodnio irlandzkim mieście, została doceniona i nagrodzona owacją na stojąco przez zgromadzonych na trybunie honorowej przedstawicieli lokalnych władz oraz miast partnerskich z całej Europy. A ich dopracowany do perfekcji występ porwał publiczność licznie zgromadzoną na ulicach Ennis. Jak opowiada nam Sylwia Rusek, tańcząca w Inisowiakach.”Nasze piękne, kolorowe stroje, które zachwyciły publiczność powstały częściowo dzięki imprezom organizowanym przez Inisowiaków np. Dożynkom czy warsztatom tańców, oraz wsparciu Polish Irish Association i różnego typu grantom, w szczególności dzięki dofinansowaniu ze źródeł Polskiej Ambasady w Dublinie.” Marcin Piotrowski z jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich mieszkańców Ennis dodaje, że „Zapał i energia trenujących w Inisowiakach ludzi jest godna podziwu, jestem pod wielkim wrażeniem ich zaangażowania i poświęcenia, gdyż przygotowanie występu zajęło polskiej grupie kilka miesięcy, a próby organizowano dwa razy w tygodniu.”
Zespół folklorystyczny Inisowiacy
Występujący na paradzie zespół folklorystyczny Inisowiacy stworzyli miłośnicy polskiej kultury tradycyjnej, pod przewodnictwem dyrektorki artystycznej i spiritus movens zespołu Anny Scanlan, która oprócz Polaków potrafiła zainteresować polskim tańcem tradycyjnym ludzi z całego świata. W skład zespołu wchodzą, Irlandczycy, Bułgar, Amerykanka i Greczynka. Sylwia Rusek dodaje „Mamy na swoim koncie ponad 20 występów, jednakże tegoroczny występ (Parada Św. Patryka) przyniósł nam ogromny sukces, z którego jesteśmy bardzo dumni, wytańczyliśmy główną nagrodę. Po prostu zaczarowaliśmy publiczność tańcem, kolorowymi strojami oraz uśmiechami. Jest to dla nas bardzo cenne i motywujące doświadczenie. Sam fakt naszego występu podczas „Ich” święta, jest ekscytujący. Mogliśmy pokazać naszą aktywność, a jednocześnie świętować razem z Irlandczykami.” Do grupy tanecznej Inisowiaków licznie dołączyli barwnie przebrani w polskie stroje tradycyjne Polacy z Clare i Limerick. Oczy publiczności przyciągał szczególnie ubrany w kontusz i z szablą przy boku Aleks Miednik. Spore zainteresowanie wzbudził też poprzedzający polską grupę legendarny zielony Fiat 126p.
Parada pomimo deszczowej pogody przyciągnęła do tego licznie odwiedzanego przez turystów miasta tysiące osób. Polska grupa, która od czterech lat bierze udział w paradzie w Ennis, już dwukrotnie otrzymywała wyróżnienia za swój występ (2015 i 2016), tym razem zdobywając główną nagrodę w kategorii najlepsza grupa.
Ennis rozpoznawalne jest w całej Irlandii dzięki, kultywowaniu polskiej kultury tradycyjnej. 4 czerwca odbędzie się tu kolejna edycja PolskaEire Folk Festival, na którym wystąpią również Inisowiacy.
Źródło: Polacy w Ennis | FB
Fotografie © Inisowiacy