W maju inauguracja centrum Lubelska 30/32
Ryzykują i zaskakują. Poszukują nowych form wyrazu i nowych strategii artystycznych. Reagują na zastaną rzeczywistość, podejmują z nią krytyczny dialog i poszukują w niej miejsca dla współczesnego teatru. Robią to jednak indywidualnym, własnym językiem i na różne sposoby. Teraz postanowili połączyć sąsiedzki potencjał, który od kilku lat kiełkował na warszawskiej Pradze przy ul. Lubelskiej 30/32.
– Centrum Lubelska 30/32 to nowy typ instytucji kultury. Powołanej do życia w ramach oddolnej inicjatywy przez sąsiadujące ze sobą grupy teatralne, które chcą współtworzyć strefę artystycznego wrzenia. Budować miejsce niezależne i twórcze. Podobne instytucje europejskie, berliński HAU, Kesarne Basel, Rote Fabrik Zurich czy Kamnagel w Hamburgu narzucają ton dyskusji o sztukach performatywnych. Warszawa też zasługuje na takie miejsce – mówi Grzegorz Laszuk, jeden z pomysłodawców powołania Centrum Lubelska 30/32.
Komuna// Warszawa działa pod tym adresem już od dekady. Ich przeprowadzce towarzyszył głośny projekt „polityka.ekonomia.teatr”. Tutaj zrealizowali również cykle testujące zupełnie nowe formy teatralne: „RE// MIX” sprawdzał, jak na język teatru przenieść zapożyczoną ze środowiska muzycznego strategię przetwarzania, remiksowania oryginalnego utworu scenicznego w nowe, autorskie dzieło. „Mikro Teatr” podejmował dyskusję z wizją teatru jako potężnej maszyny produkcyjnej: spektakle nie mogły być dłuższe niż 16 minut, zespół musiał zamykać się 4 osobach, które dysponowały jedynie podstawowym sprzętem.
Na Lubelskiej gościli ludzi ze świata teatru, tańca, performansu. Ich spektakle były nagradzane na wielu festiwalach międzynarodowych, między innymi w Berlinie, Edynburgu, Kijowie, Monachium, Moskwie, Nowym Jorku, Tbilisi czy Teheranie. Przez 10 lat działalności na Lubelskiej dali się poznać jako jedna z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce, eksperymentująca na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki.
Od 20 lat na Lubelskiej działa również Studium Teatralne prowadzone przez Piotra Borowskiego. Współpracownik Jerzego Grotowskiego i współzałożyciel Gardzienic zebrał wokół siebie zespół aktorów z Polski, Anglii i Urugwaju. Ich praca skupiona jest na treningu fizycznym, a badanie ograniczeń i możliwości ludzkiego ciała służy im do poszukiwania odpowiedzi na pytanie o istotę aktorstwa.
W 2015 roku na Lubelską wprowadziły się dwa nowe stowarzyszenia: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru i Stowarzyszenie Sztuka Nowa. Ich wspólna inicjatywa – LUB/LAB, to przede wszystkim miejsce edukacji teatralnej otwartej na eksperyment, przestrzeń spotkania widzów z twórcami, doskonalenia i upowszechniania teatralnego warsztatu. Stowarzyszenie Pedagogów Teatru od 2010 roku realizuje autorskie projekty teatralne, performatywne i artystyczno-społeczne. Współpracuje z instytucjami kultury, szkołami i społecznościami lokalnymi. W LUB/LABie działają powołane przez nich Pracownia Małego Teatu i Laboratorium Teatralno-Społeczne. W Stowarzyszeniu Sztuka Nowa działa kolektyw performatywny prowadzony przez Dawida Żakowskiego. Od 10 lat pracują nad przekraczaniem granic teatru fizycznego i teatru tańca, skupiają się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych (m.in. spektakle „Badania solarystyczne 2.0”, „Mapy pamięci”, „PODAJ DALEJ”, performans „Common Body”) zapraszają amatorów teatru z różnych grup społecznych.
– Inauguracja Centrum Lubelska 30/32 to znakomita informacja dla dzielnicy i całego miasta. Rola inicjatyw oddolnych w budowaniu kapitału kulturowego lokalnej przestrzeni publicznej jest decydująca. Ważne, żeby podobne inicjatywy zyskiwały strukturalne wsparcie od władz miejskich, dzięki czemu na stałe wpiszą się w tutejszy krajobraz – mówi Piotr Żbikowski, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe.
Swoją wspólną działalność pod nazwą Centrum Lubelska 30/32 zainaugurują 27 maja 2017 r. Odbędą się wtedy premierowe spektakle, warsztaty, koncerty i wspólne after party na dziedzińcu. Lubelska będzie otwarta dla gości przez cały ostatni weekend maja.
Program inauguracji Centrum Lubelska 30/32
PIĄTEK 26.05
20:00 – Backspace / Dźwięki w LUB/LABie
Koncert jednej z najbardziej oryginalnych grup polskiej sceny improwizowanej – Backspace. Zbyszek Chojnacki i Łukasz Czekała wykorzystują w swojej twórczości live sampling, efekty elektroniczne, przedmioty codziennego użytku, całość uzupełniając brzmieniami elektronicznych skrzypiec czy akordeonu.
SOBOTA 27.05
14:00 – Komórki do wynajęcia – warsztat | Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, klatka schodowa i LUB/LAB
Ciało każdego człowieka jest osobną historią. Za pomocą tańca i uchu można te historie obudzić i przywołać, można je tańcem analizować i wspólnie poszukać odpowiedzi na pytanie „co dla mnie oznacza bycie zamkniętym lub otwartym?”.
15:00 – Garażówka SPT | Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, dziedziniec
Stowarzyszenie Pedagogów Teatru otwiera szuflady, magazyny i skrytki. Podczas Garażówki na dziedzińcu przy Lubelskiej 30/32 będzie można kupić najróżniejsze przedmioty, materiały i ubrania towarzyszące im w pracy.
15:00 – Pracownia Małego Teatru | Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, dziedziniec
Duzi i mali amatorzy teatru będą mogli wprawić w ruch wóz teatralny, którego poszczególne elementy – szufladki, zapadnie, klapki – zaprojektowane zostały do jak największego pobudzenia kreatywności.
16:00 – Podaj Dalej / Praga | Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Akcja performatywna, która skupia się na historii przedwojennej Wytwórni Filmowej „Kosmofilm” założonej przez Samuela Ginzburga i Henryka Finkelsteina działającej na Pradze przy ul. Moskiewskiej (dzisiejsza ul. Zamoyskiego).
17:00 – Pink bitterness | Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Czy możliwe jest wyzwolenie się z mitu o księżniczce i pozostanie księżniczką? Czy figura księżniczki bezwarunkowo łączy się z rezygnacją z własnego ciała, zdania, suwerenności? Szukając odpowiedzi na te pytania, artyści sięgają po twórczość Elfriede Jelinek i postać Jacqueline Kennedy, zapraszają do współtworzenia performansu uczestniczki Kursu TF.
Szczegółowe informacje: Centrum Lubelska 30/32-FB