Spotkania miast hanzeatyckich to przede wszystkich wydarzenia turystyczne i kulturalne, ważny jest jednak również ich wymiar ekonomiczny i ekologiczny. – W Kampen nie mogło zabraknąć Krakowa – mówi Szymon Gatlik z Urzędu Miasta Krakowa. – Nasze miasto należało do związku miast Hanzy już od połowy XIV wieku, co było dość niezwykłe, albowiem do Ligi Hanzeatyckiej wstępowały miasta portowe, Kraków zaś od najbliższego wybrzeża – Morza Bałtyckiego – dzieli ponad 500 kilometrów. Jednak, jak podkreśla Szymon Gatlik, było to związane z faktem, iż w średniowieczu Kraków należał do kilkunastu najważniejszych ośrodków handlowych w całej Europie, a potwierdzeniem tego faktu była właśnie przynależność do Hanzy.
– Holenderskie linie lotnicze KLM uruchomiły w maju bezpośrednie połączenie lotnicze z Amsterdamu do Gdańska. – Liczymy, że nowe połączenie a także zajęcie przez Gdańsk 3 miejsca w prestiżowym konkursie na najlepszą destynację turystyczną w Europie przyczynią się do wzrostu przyjazdów z Holandii – mówi Iwona Brudkiewicz z Urzędu Miasta w Gdańsku.
Kolejnym miastem, które zdecydowało się wykorzystać promocyjne spotkanie miast hanzeatyckich jest Malbork, który dołączył do Związku Nowej Hanzy trzy lata temu. – Dzięki udziałowi w poprzednich edycjach, które odbywały się w Estonii i Niemczech, przekonaliśmy się, że warto promować miasto w ten sposób – podkreśla Katarzyna Fabiańska z Urzędu Miasta w Malborku.
Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej intensywnie promował udział polskich miast podczas Dni Hanzy. W efekcie ukazały się teksty promujące miasta m.in. w największym dzienniku Holandii – De Telegraaf. ZOPOT promował wydarzenie również w internecie. – Kampania miast na naszych kanałach social mediów dotarła do prawie 400 tyś. Holendrów – mówi Andrzej Pawluszek, wicedyrektor ZOPOT Amsterdam.
Prezentacja miast potrwa do niedzieli. W tym czasie np. Kraków zaprezentuje się od strony kulturalnej koncertem zespołu Joanny Słowińskiej a także ekspozycją instalacji „Czakram” Jakuba Najbarta w ramach projektu HANSEartWORKS a także… kulinarnej: specjalnie na imprezę do Holandii dotarł krakowski food truck z firmy Luki Food serwujący lokalne przysmaki, wśród nich maczankę po krakowsku oraz bułę z kiełbasą krakowską. Odwiedzający będą mogli tez wziąć udział w specjalnych konkursach, w których nagrodami będą dwa weekendowe pobyty w Krakowie do wykorzystania przez najbliższy rok.
Źródło: Polska Organizacja Turystyczna
Fotografie © POT