Nexbio to startup z Lublina, który w 2016 roku wygrał infoShare Startup Contest. Startup pracuje nad technologią, która pozwoli rolnikom przeprowadzać testy DNA atakujących rośliny patogenów. Dzięki temu pomoże im dobierać pestycydy i oszczędzać na nawozach. Obecnie firma zakończyła rywalizację w światowym konkursie Chivas The Venture, w którym pula nagród wynosiła 1 milion dolarów. Nexbio wcześniej wygrało regionalny finał konkursu i dzięki temu znalazło się w gronie 30 startupów, które wzięły udział w finalnej rywalizacji w Los Angeles. Choć w USA zatrzymało się na ćwierćfinale, w odrębnym głosowaniu publiczności zajęło 6. miejsce. Dzięki temu zespół z puli nagród otrzymał niemal 12 tys. dolarów.
– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi nie tylko z otrzymanego dofinansowania, ale także z możliwości pokazania swojego projektu na amerykańskim rynku, przed czołowymi ekspertami i inwestorami. Mamy ogromną satysfakcję z faktu, że znaleźliśmy się w gronie 30 najlepszych startupów na świecie i mogliśmy zmierzyć się z twórcami projektów z najróżniejszych branż i rejonów świata – mówi Adam Kuzdraliński, prezes Nexbio.
Za to dr Poket – finalista infoShare Startup Contest z 2015 roku zdobył I miejsce w kategorii Digital Health w unijnej rywalizacji European Health Catapult, zdobywając 50 tys. euro. Dr Poket rozwija dyspozytor wydający leki. Co sprawiło, że jury wyróżniło firmę z gdańskiego STARTERA?
– Jury było pod dużym wrażeniem zaprezentowanej technologii a także faktu, że nasze urządzenia zapewniają bezpieczeństwo wydawania leków dużo większe niż w przypadku sprzedaży leków bez recepty w sklepach, na stacjach benzynowych, a w niektórych przypadkach – nawet aptekach. Dla jury, ważnym aspektem była skalowalność produktu i możliwość zaprezentowania go na całym świecie. Jako autorzy HealthPoint, począwszy od designu, poprzez wszystkie komponenty po elektronikę i oprogramowanie urządzeń jesteśmy w stanie dostosować rozwiązanie pod wymagania niemal każdego klienta, jak i rozmaite regulacje prawne – mówi Sebastian Mul z dr Poket.
Dr Poket sprzedaje już urządzenia w Stanach Zjednoczonych, Brazylii oraz Szwajcarii, a także prowadzi zaawansowane rozmowy z dużymi podmiotami na rynkach: europejskim i azjatyckim.
– Obecnie szukamy partnerów, takich jak dystrybutorzy i producenci farmaceutyków, chcących wraz z nami wdrożyć rozwiązanie na rynki europejskie – dodaje Sebastian Mul z dr Poket.
– Dla Miasta Gdańska, w którym odbywa się infoShare Startup Contest bardzo ważne jest, aby uczestnicy konkursu dalej rozwijali się i korzystali z doświadczeń zdobytych w Gdańsku. Dlatego niezmiernie cieszą nas sukcesy polskich innowatorów, którzy w trakcie swojej startupowej drogi zacumowali w naszym mieście – tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska.
Szczegółowe informacje: Inkubator Starter
Fotografia © Dr Poket w Brukseli.