Ustawa o odpowiedzialności cywilnej
Ustawą o odpowiedzialności cywilnej brytyjski rząd zamierza wprowadzić nowe przepisy prawne w celu zajęcia się wzrostem popularności tzw. „kultury kompensacyjnej” w stylu amerykańskim, która według rządzących pojawiła się w ostatnich latach. Jak podaje w Internecie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Brytyjskich, zmiany te są niezbędne, o czym świadczą następujące statystyki: od 2005 roku liczba wypadków drogowych spadła o prawie 30%, ale liczba roszczeń z tytułu urazów komunikacyjnych wzrosła o 40%.
Projekt ustawy miał trzecie czytanie w Izbie Lordów w dniu 27 czerwca 2018 r. i obecnie trafi do rozpatrzenia przez Izbę Gmin.
O czym jest ta ustawa?
Według Law Society Gazette, nowa ustawa zakazuje wnoszenia roszczeń o odszkodowanie bez przedłożenia dowodów medycznych na poparcie wniosku. Wprowadzi on również stałą taryfę na maksymalną kwotę odszkodowania za urazy kręgosłupa szyjnego typu whiplash. Ostatecznym celem jest „ukrócenie składania nieuczciwych roszczeń z tytułu obrażeń typu whiplash”, a co za tym idzie obniżenie składek na ubezpieczenia komunikacyjne dla kierowców o wartości około 35 GBP.
Rząd oświadczył, że ustawa o odpowiedzialności cywilnej „przeciwdziała szerzącej się kulturze kompensacyjnej oraz zmniejsza liczbę i koszt roszczeń z tytułu whiplash [… w celu zapewnienia, że istnieje] sprawiedliwy, przejrzysty i proporcjonalny system rekompensat za szkody poniesione w przypadku osób, które faktycznie doznały uszczerbku na zdrowiu [… w celu …] zwrotu pieniędzy do kieszeni kierowców poprzez obniżenie kosztów ubezpieczenia”.
Istnieje jednak inny aspekt ustawy, który ma na celu wprowadzenie zmian w sposobie ustalania stopy dyskontowej za uszczerbek na zdrowiu.
Co to jest stopa dyskontu za odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu?
Generalnie sąd przyznaje jednorazową kwotę w ramach rekompensaty za obrażenia zmieniające życie. Ma ona na celu zapewnienie poszkodowanemu życia na tym samym poziomie, jak przed doznaniem obrażeń. Przy obliczeniu tej kwoty ryczałtowej sąd uwzględnia przyszłą utratę zarobków, jak również przyszłe koszty opieki i leczenia.
Sąd oczekuje od poszkodowanego, że zainwestuje on otrzymaną kwotę ryczałtową. Stopę dyskontową stosuje się do tej kwoty ryczałtowej w celu odzwierciedlenia realistycznego zwrotu z tej inwestycji. Gwarantuje to, że wnioskodawca nie otrzymuje nadmiernej rekompensaty.
Stopa dyskontowa jest ustalana przez Lorda Kanclerza i Ministerstwo Sprawiedliwości i jest powiązana z inwestycjami o bardzo niskim ryzyku. W marcu 2017 r. Ministerstwo Sprawiedliwości i Lord Kanclerz zmniejszyły wskaźnik dyskonta do poziomu minus 0,75% z 2,5% ze względu na spadek wartości akcji o niskim ryzyku. Kroki te zostały przyjęte z zadowoleniem przez prawników, którzy reprezentują wnioskodawców, ponieważ skutkowało to wzrostem kwot odszkodowawczych.
Obniżenie stopy dyskontowej
Jednak branża ubezpieczeniowa bardzo krytycznie odnosi się do tej zmiany, głównie dlatego, że korekta spowodowała wzrost potencjalnych zobowiązań ubezpieczycieli w przypadku wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Słowa dyrektora generalnego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Brytyjskich zostały zacytowane w „The Telegraph”: „stopa minus 0,75% przyniesie większe straty dla finansów ubezpieczycieli niż wszystkie powodzie w północnej Anglii razem wzięte”.
Oprócz tych skarg ze strony branży ubezpieczeniowej, w maju 2018 r. Lord Keen powiedział Izbie Lordów, że ponieważ suma odszkodowania wynosi obecnie około 120% prawdziwej wartości obrażeń, rewizja była pilnie potrzebna. Prawnicy reprezentujący wnioskodawców, wskazują, że liczba ta jest całkowicie sfabrykowana i pokazuje niezrozumienie tego, co jest konieczne, aby zapewnić sprawiedliwe i pełne odszkodowanie osobom, które doznały obrażeń nie ze swojej winy mających wpływ na resztę ich życia.
I co dalej?
Ustawa o odpowiedzialności cywilnej oznacza, że Lord Kanclerz może rozważyć ustalenie różnych stóp dyskontowych dla różnych przypadków, biorąc pod uwagę koszt podatków, inflacji i doradztwa inwestycyjnego. Lord Kanclerz zaleca, aby pierwszą rewizję stawki przeprowadzić w ciągu 90 dni od rozpoczęcia obowiązywania ustawy o odpowiedzialności cywilnej, a kolejne rewizje mają być przeprowadzane co 3 lata. Ustawa ma na celu ustanowienie nowej zasady, zgodnie z którą wnioskodawcy powinni inwestować w inwestycje o „niskim ryzyku”, a nie w inwestycje o najniższym ryzyku.
W celu podjęcia decyzji w sprawie stopy dyskontowej, Lord Kanclerz skonsultuje się z niezależnym zespołem ekspertów. Dzięki temu ustalona stawka dyskontu będzie sprawiedliwa i będzie chronić interesy wnioskodawców. Oczekuje się, że modernizacja kalkulacji stopy dyskontowej odzwierciedli, w jaki sposób wnioskodawcy naprawdę inwestują swoje pieniądze. Ponadto rząd ma nadzieję, że trzyletni okres pomiędzy rewizjami da zarówno wnioskodawcom, jak i tym, którzy ponoszą koszty, jasny obraz sytuacji.
Szykuje się podniesienie stawki dyskontowej
W świetle obaw wyrażonych przez branżę ubezpieczeniową i Lorda Keena, rząd zamierza jak najszybciej dokonać rewizji stopy dyskontowej. Rząd planuje zwiększyć stawkę dyskontu i tym samym zmniejszyć kwoty odszkodowawcze. Przynajmniej branża ubezpieczeniowa przyjęła z ulgą ten plan: jak podano w internetowym magazynie „Insurance Business Magazine”: „proponowane nowe ramy ustalania stopy dyskontowej są mile widziane [… ponieważ będzie to …] naprawdę odzwierciedlało sposób, w jaki osoby poszkodowane inwestują swoje nagrody odszkodowawcze”. Prawnicy reprezentujący interesy Powoda, traktują to jednak jako atak na zasadę pełnego odszkodowania, które ma na celu doprowadzenie w miarę możliwości Powoda do stanu, w jakim znajdował się przed wypadkiem. Biorąc pod uwagę, że rząd jest również największym kompensatorem w kraju ze względu na błędy popełniane przez Państwową Służbę Zdrowia, propozycja rządowa stanowi wyraźny konflikt interesów w ustalaniu podstawy przyznawania odszkodowań.
Autor: Barbara Wojno /Kancelaria Osbornes Solicitors
Fotografia © z archiwum prywatnego autorki