W imienu organizatorów serdecznie zapraszamy na European Rover Challenge 2018 – jedne z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych.
Tegoroczna 4. edycja odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 r. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Głównym elementem ERC są, cieszące się prestiżem już od pierwszej edycji w 2014 roku, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, w których młodzi inżynierowie z najlepszych uczelni z całego świata rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchniach Marsa i Księżyca. Wśród zakwalifikowanych do tegorocznej edycji zawodów znalazł się drużyny reprezentujące m.in. Kolumbię, Kanadę, Indie, Australię, Turcję, Niemcy, Włochy i Polskę.
Ważną częścią European Rover Challenge, wyróżniającą projekt na tle innych, tego typu wydarzeń organizowanych na świecie, jest włączenie do jego programu Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych dedykowanej szerokiej publiczności, a która w tym roku powstanie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej celem jest popularyzacja wiedzy o nowych technologiach, najnowszych badaniach, eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz korzyściach płynących z technologii kosmicznych dla ogółu społeczeństwa. Wśród wystawców Strefy Pokazów znajdą się uczelnie, koła naukowe, organizacje non-profit i podmioty realizujące projekty z zakresu nowych technologii, robotyki, inżynierii, STEM i STEAM. Wystawcy jak zwykle przygotują interaktywne pokazy, doświadczenia przeprowadzane na oczach widzów lub przy ich aktywnym udziale, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz atrakcje pobudzające kreatywności widzów i pokazujące, jak ważne w dzisiejszym świecie jest przekraczanie utartych schematów w myśleniu o relacjach między różnymi dziedzinami nauki i wykorzystywaniu ich zdobyczy w sposób pośredni lub bezpośredni dla ogółu społeczeństwa. Dzięki Partnerom ERC przy stanowiskach DPS Software i Sinterit będzie można przyjrzeć się procesowi projektowania trójwymiarowego oraz druku 3D – od pomysłu do gotowego przedmiotu. Podczas pokazów i prezentacji oprogramowania firmy Mathworks będzie można odbyć rozmowę z inżynierem aplikacji, który wyjaśni metody wykorzystania programowania do projektowania m. in. łazików marsjańskich. Natomiast Kell ideas zorganizuje mini zawody dla widzów i każdy chętny będzie mógł osobiście pokierować jednym z robotów Turtle.
To tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji European Rover Challenge, program wydarzenia ciągle się rozszerza…
Serdecznie zapraszamy 14-16 września 2018 r. do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Wstęp wolny.
Szczegółowe informacje i aktualny program wydarzenia znajdziecie na stronie: ERC | FB
Fotografia © Anna Karahan /Łazik Scorpio – Politechnika Wrocławska na ERC 2016.