#polishblood
Od pierwszej akcji #polishblood zorganizowanej przez organizację British Poles mijają już 3 lata. W tym roku Polacy będą oddawać krew po raz czwarty. Według powszechnych opinii jest to jedna z najpopularniejszych i najpozytywniejszych akcji spontanicznie przygotowanych przez Polaków w Wielkiej Brytanii w przeciągu ostatnich lat. Akcja spotkała się również z międzynarodowym pozytywnym oddźwiękiem. Polacy dosłownie oblegli punkty krwiodawstwa i do rejestracji brakowało wolnych miejsc. Trudno powiedzieć jaka była dokładna liczba dawców na przestrzeni ostatnich lat, gdyż NHS nie publikuje takich danych. Setki zdjęć z brytyjskich szpitali i stacji krwiodawstwa Polaków oddających krew z logiem #polishblood co roku zalewa media społecznościowe. O szlachetnej akcji Polaków pisały media z całego świata, a tysiące Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii zdecydowało się oddawać krew w brytyjskich placówkach NHS. Ich celem było promowanie szczytnej idei, budowania polsko-brytyjskiej solidarności, a także po raz kolejny udowodnienie, jak cenny jest wkład naszej społeczności w życie Zjednoczonego Królestwa.
W ostatnim czasie możemy zauważyć wiele pozytywnych aspektów w bilateralnych relacjach. Oficjalnie honorowany jest wkład polskich matematyków w rozszyfrowanie Enigmy z II wojny światowej, w Parlamencie zorganizowano kilka prestiżowych debat na temat pozytywnego wkładu Polaków w gospodarkę Wielkiej Brytanii, zorganizowano wystawę o udziale Polaków w ratowaniu Żydów. Grupa posłów zrzeszonych w ramach All-Party Parliamentary Group on Poland z Parlamentu Brytyjskiego odwiedziła Polskę i wróciła zachwycona jej pięknem i gościnnością jej mieszkańców. Rządy Polski i Wielkiej Brytanii organizują coroczny strategiczny szczyt, odbywa się Forum Belwederskie dla przedstawicieli kultury, a stosunki gospodarcze pomiędzy naszymi krajami są lepsze, niż kiedykolwiek.
W polityce i kulturze wiele się dzieje, a Polacy zgrupowani wokół inicjatywy British Poles skupiają się na budowaniu przyjaźni między naszymi krajami. To od Polaków zależeć będzie polska pozycja w Zjednoczonym Królestwie.
Ambasadorowie kampanii #polishblood m.in. Agnieszka Kupiec, instruktorka Krav Magi, Andrzej Rygielski, biznesman, Damian Wawrzyniak, najbardziej znany polski kucharz na Wyspach, będą oddawać krew 23 sierpnia. Honorowym ambasadorem akcji w tym roku jest major Otton Hulacki, żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Wł. Andersa.
Rejestracja w celu oddania krwi zajmuje tylko 2 minuty:
Walia | Anglia | Szkocja | Irlandia Północna
Chętni do przyłączenia się do akcji proszeni są o drukowanie kartek #polishblood i robienie sobie zdjęć podczas oddawania krwi, a następnie przesyłanie ich na inboxa na profilu British Poles na Facebooku lub pocztą mailową na info (at) britishpoles.uk. Jak co roku, będą one publikowane na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
British Poles Initiative, pomysłodawca akcji Andrzej Rygielski, a także ponad 60 polonijnych organizacji i osób publicznych, które poparły #polishblood na przestrzeni lat, zachęcają do aktywnego działania i przekonują, że warto pomagać innym ludziom. Akcję poparł m. in. major Sergiusz Papliński, ostatni żołnierz Wyklęty na Wyspach, najbardziej znany w Polsce brytyjski blogger Patrick Ney, a także polska sekcja Metropolitan Police, posiadająca ponad 200 członków o polskim pochodzeniu w brytyjskiej policji.
Polacy masowo dołączają do facebookowego wydarzenia #polishblood: FB-event | British Poles
Akcja potrwa od 23 do 30 sierpnia 2018.