XXI wiek stawia ludzkość przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Pojawiają się zagrożenia związane z wyczerpaniem zasobów naturalnych. Realnymi problemami, które z roku na rok stają się poważniejsze, są katastrofy ekologiczne i zmiany klimatyczne. Rosną napięcia polityczne i niepokoje społeczne, a rynek pracy stopniowo ulega radykalnym zmianom. Jednocześnie wzrasta poziom życia, ale też jego tempo. Media zalewa ogrom informacji, z których wiele jest nieprawdziwych, a sztuczna inteligencja przestaje być mrzonką rodem z filmu science-fiction. W związku z tym potrzebujemy wizji i strategii działania opartej na konkretnych wartościach – takiej, która dostarczy nam odpowiednich rozwiązań i pozwoli w zdrowiu i spokoju cieszyć się życiem.
Co tworzy Open Eyes Economy?
Idea
Open Eyes Economy to ruch intelektualno-wdrożeniowy koncentrujący uwagę na wartościach, ekonomii oraz społeczeństwie – zarówno w ujęciu regionalnym, jak i globalnym. To unikalne połączenie wiedzy i doświadczeń z dziedziny ekonomii, socjologii, ekologii oraz psychologii, stawiające w centrum uwagi człowieka i poddające rozważaniom jego rolę w społeczeństwie. To fuzja światopoglądów, wizji i przekonań. Wszystko po to, aby podjąć wspólny dialog i znaleźć rozwiązanie problemów współczesnego społeczeństwa.
Open Eyes Economy chce zmieniać rzeczywistość. Ulepszać przestrzeń, w której żyjemy. Chce mieć realny wpływ na świat i świadomie go współtworzyć. Chce żyć w lepszych i ładniejszych miastach, kupować od odpowiedzialnych, godnych zaufania firm oraz utożsamiać się z markami, które świadomie angażują się w kulturę i życie społeczne. Chce oddychać czystym powietrzem, jeść nieprzetworzone produkty i korzystać z rzetelnych źródeł informacji. Ekonomia Otwartych Oczu to droga ku rzeczywistości dopasowanej do ludzkich potrzeb i opartej na tym co ważne – w trosce o przyszłość kolejnych pokoleń.
Ludzie
Ekonomię Otwartych Oczu tworzą wyjątkowi ludzie z pasją. To osoby wrażliwe i silne zarazem, wykorzystujące swoje umiejętności i zaangażowanie do zmiany otoczenia i pomocy innym. To ludzie o dużej wiedzy i doświadczeniu, których cechuje chęć działania poza utartymi schematami. Mając na względzie człowieka, nie boją się radykalnych zmian i niekonwencjonalnych działań.
Na OEES 2018 prof. Jerzy Hausner i Mateusz Zmyślony zaprosili wyjątkowe osobistości. Podczas tegorocznej edycji będziemy mieli przyjemność gościć m.in. prof. dr Jacqueline Cramer – byłą minister budownictwa, gospodarki przestrzennej i środowiska Holandii, Luca Jahiera – przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Annę Miotk – dyrektor ds. komunikacji Polskich Badań Internetu, Dominikę Betmann – prezes Siemens Polska, Brunona Bartkiewicza – prezesa zarządu ING Banku Śląskiego, prof. Jerzego Bralczyka, prof. Zhu Wenyi – główną architekt ZHU Wenyi Atelier, Janinę Ochojską – prezes zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej, Szymona Ziobrowskiego – dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, czeskiego artystę Davida Černego i wielu innych.
Działanie
Open Eyes Economy mówi o ekologii i jej znaczeniu dla naszej przyszłości. Zwraca uwagę na oszczędne i świadome gospodarowanie zasobami – nie tylko żywności. Otwiera oczy na zmiany zachodzące w społeczeństwie i ich konsekwencje. Porusza problemy łamania praw człowieka na nastawionym na zysk, kapitalistycznym rynku pracy. W centrum tych zagadnień stawia ekonomię i jej przedstawiciela – firmę-ideę. To przedsiębiorstwo, które świadomie angażuje się w problemy społeczne, troszczy się zarówno o jednostkę, jak i całe społeczeństwo, a przede wszystkim kieruje swój zysk na działanie, a nie działanie na zysk.
Od początku OEE podróżuje po Polsce i świecie, organizując spotkania, konferencje, seminaria i panele dyskusyjne. W tym roku podczas OEE On Tour poruszony został m.in. temat racjonalnego gospodarowania zasobami, roli wody w mieście, wyboru pomiędzy rentownością a wartościami w biznesie czy rozwoju miast. Zwieńczeniem tej wędrówki jest dwudniowy kongres w krakowskim Centrum Kongresowym ICE Kraków. Open Eyes Economy Summit to inspirujące prelekcje, emocjonujące slam battles, a także mnóstwo wartościowych i pouczających dyskusji przeprowadzonych na korytarzach krakowskiego centrum kongresowego. To również spore grono znamienitych osobistości ze świata ekonomii i biznesu, jak również dziennikarstwa, sztuki, samorządu i organizacji pozarządowych, dzięki którym ta pobudzająca intelektualnie wymiana myśli jest możliwa.
Wizja Open Eyes Economy
FIRMA-IDEA
Odpowiedzialne i zaangażowane społecznie przedsiębiorstwo, które opiera się na prawdziwych wartościach. Przyszłość należy do niego, ponieważ wyniki ekonomiczne osiąga dzięki uczciwości i zaufaniu, na które zapracowało. To ono tworzy Open Eyes Economy.
MIASTO-IDEA
To przestrzeń podlegająca nieustannej refleksji obywateli, w której świadomi konsumenci spotykają się z firmami-ideami. Tu ustanawia się prawo, tworzy przepisy i ustala reguły współpracy.
CZŁOWIEK – PRACA
Rynek pracy na naszych oczach ulega radykalnym przemianom. Czy zdołamy stawić czoła takim wyzwaniom, jak jobless growth albo gig economy culture? Odpowiedzią na tak dynamicznie rozwijającą się gospodarkę innowacyjną może być jedynie przedefiniowanie roli człowieka i jego znaczenia na rynku pracy.
MARKA – KULTURA
Świadomie kreuje kulturę, jest współtworzona przez firmę-ideę, jej pracowników i wszystkich świadomych konsumentów.
ŁAD MIĘDZYNARODOWY
Globalne zasady i wartości wykorzystywane lokalnie. Open Eyes Economy to makroekonomia zaprzęgnięta do rozwiązywania problemów miasta, regionu, kraju i świata.
Już 20–21 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się trzecia edycja kongresu Open Eyes Economy Summit.
Więcej informacji na temat Open Eyes Economy Summit oraz koncepcji Firmy-Idei można znaleźć na: OEES | Firma-Idea
Przeczytaj również: Open Eyes Economy Summit po raz trzeci w Krakowie