Do 29. edycji Konkursu „Teraz Polska” wpłynęło blisko 100 zgłoszeń, z których 55 zdobyło uznanie Branżowych Komisji Ekspertów i nominacje do Godła „Teraz Polska”. Następnie Kapituła Konkursu dokonała wyboru laureatów. 3 czerwca podczas konferencji prasowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej ogłoszono i zaprezentowano tegorocznych laureatów Konkursu „Teraz Polska” oraz Konkursu „Wybitny Polak”, a wieczorem w tymże miejscu odbędzie się Gala „Teraz Polska” i uroczyste wręczenie statuetek.
– Konkurs „Teraz Polska” istnieje od niemal 30 lat. To najstarsza inicjatywa wyróżniająca i promująca przedstawicieli krajowego biznesu. Lecz nie grozi jej, że nie nadąży za nowoczesnością i nurtem przemian, bowiem jej celem jest tylko pewne odzwierciedlenie – wyłonienie, podsumowanie i nagłośnienie tego, co najlepsze w polskiej gospodarce. 30 lat temu w Konkursie nie nagradzano diagnostyki genetycznej, innowacyjnych technologii górniczych czy rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, bo ich po prostu nie było. A dziś mamy takie szczęście, że niesamowite innowacyjne projekty powstają również u nas, choć chciałoby się, aby było ich jeszcze więcej. Konkurs od lat udowadnia, że ważne dla rozwoju są również branże tradycyjne. Nie warto z nich rezygnować, marginalizować ich czy traktować prześmiewczo. Są one wielkim atutem naszej gospodarki i czynią ją różnorodną, co wydaje się mieć w dzisiejszych czasach istotne znaczenie. Konkurs „Teraz Polska” od niemal 30 lat dowodzi, że misja rozwoju cywilizacyjnego realizowana jest z sukcesem, a jego obecna edycja jest gwarancją, że polscy przedsiębiorcy podążają właściwą drogą – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, organizatora Konkursu „Teraz Polska”.
– Konkurs „Teraz Polska” pokazuje to, co najlepsze w krajowej gospodarce: różnorodność branż, zaawansowanie, wysoką jakość, a także solidność i kreatywność przedsiębiorców. Gdyby wszystkie firmy w kraju działały tak, jak przedsiębiorstwa wyróżnione w naszym konkursie, mielibyśmy być może najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata. Oczywiście znakomitych firm jest w naszym kraju wiele i w dużej mierze dzięki nim wciąż jesteśmy na ścieżce wzrostu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by być jeszcze lepszym, a laureaci Konkursu „Teraz Polska” mogą służyć za doskonały przykład, ich droga pokazuje bowiem, jak rzetelnie osiągać sukces w biznesie – mówi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.
Historie wielu polskich firm są w pewnym sensie metaforą pokazującą, jak twórczo i rzetelnie wykorzystano szanse wynikające z transformacji. Laureaci związani z nowoczesnymi branżami, w tym farmaceutyczną i kosmetyczną, rozwijali się w warunkach polskich, ale równocześnie mieli ambicję, aby doganiać świat, dzięki czemu dziś krajowe przedsiębiorstwa nie ustępują globalnym graczom.
– Jesteśmy niezmiernie dumni, że znaleźliśmy się w gronie zwycięzców tego ważnego dla nas, wyjątkowo prestiżowego konkursu. COLFARM SA od 20 lat czyni wszystko, aby wnieść swój wkład w rozwój polskiego przemysłu farmaceutycznego. To wyróżnienie jest dla nas zastrzykiem motywacji do odkrywania nowych rozwiązań, a zarazem potwierdzeniem tego, że idziemy w dobrym kierunku – mówi Janusz Kozłowski, prezes Colfarm SA. – Biało-czerwone Godło dla Stymulującego serum do rzęs Revive Lashes® to dla Laboratorium Kosmetycznego FLOSLEK – polskiej, rodzinnej firmy z 25-letnią historią – powód do dumy. W tym roku znaleźliśmy się w gronie laureatów po raz drugi. Dla nas to szczególna nagroda i jednocześnie zobowiązanie, by nadal tworzyć produkty bezpieczne, skuteczne, innowacyjne, które zdobywają serca i uznanie w kraju i poza jego granicami. Na opakowaniach naszych kosmetyków z dumą informujemy: made in Poland. Dziś na świecie to synonim jakości. Wierzę, że jakością naszych wyrobów pracujemy na reputację nie tylko marki FLOSLEK, ale i kraju, a Godło „Teraz Polska”, nagroda o ogromnym prestiżu i międzynarodowym zasięgu, zdecydowanie to potwierdza – mówi Katarzyna Furmanek, założycielka i prezes Laboratorium Kosmetycznego FLOSLEK.
– W Warsaw Genomics i programie BadamyGeny.pl czytamy geny, żeby uchronić ludzi przed chorobami albo też, jeśli choroba się rozwinie, żeby leczyć ich jak najskuteczniej i jak najbezpieczniej. Pracujemy, by zmieniać rzeczywistość wokół nas. Przyznanie nam Godła „Teraz Polska” jest potwierdzeniem tego, w co wierzymy: że dzięki naszym działaniom Polska może być pierwszym krajem, w którym każdy człowiek, każdy pacjent będzie objęty taką opieką medyczną, jakiej potrzebuje. A ta potrzeba jest w dużej mierze zapisana właśnie w naszych genach. Czytajmy więc geny. Na zdrowie – mówi Anna Wójcicka, prezes Warsaw Genomics.
Dziś jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Polska i świat, jest edukacja. Dawne rozumienie, które wiązało edukację wyłącznie ze szkolnictwem powszechnym, jest przeżytkiem. Aby skutecznie konkurować z najbardziej prężnymi gospodarkami, edukacja powinna być ustawiczna i winny się w nią włączyć podmioty reprezentujące różne typy działalności. Godło „Teraz Polska” trafiło między innymi do instytucji, która odpowiada na tak sformułowany postulat. – Godło „Teraz Polska” dla Fundacji Warszawski Instytut Bankowości za Program „Bankowcy dla Edukacji” to dla nas szczególne wyróżnienie. To także kolejne, bardzo mocne potwierdzenie, że ten wspólny projekt sektora bankowego w Polsce, zainicjowany w 2016 r. przez Związek Banków Polskich oraz zbudowany dzięki strategicznemu wsparciu naszych partnerów, czyli Biura Informacji Kredytowej i Krajowej Izby Rozliczeniowej, to dziś jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie – mówi Waldemar Zbytek, Prezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.
Misji rozwoju kraju nie sposób ograniczać wyłącznie do dziedziny biznesu. Ogromną rolę, między innymi w aspekcie budowania wspólnoty społecznej i motywacji osiągnięć, odgrywa sport. – Polski Komitet Olimpijski już od 100 lat reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej. Cieszy nas fakt, że Kapituła Konkursu „Teraz Polska” dostrzegła naszą pracę na rzecz promocji Polski poprzez sport. Jesteśmy jedyną instytucją uprawnioną do zgłaszania reprezentacji Polski do udziału w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich. Naszym zadaniem jest nie tylko organizacja udziału polskich reprezentantów w tej najważniejszej światowej imprezie sportowej, ale także pielęgnowanie pamięci o sukcesach polskiego sportu oraz opieka socjalna nad wymagającymi jej olimpijczykami. Istotne są również działania na rzecz edukacji sportowej oraz promocji zdrowego stylu życia – mówi Adam Krzesiński, sekretarz generalny PKOl, laureata wyróżnienia honorowego „Teraz Polska”.
Już po raz dziesiąty podczas Gali „Teraz Polska” wyróżnienia odbiorą Wybitni Polacy. W tym roku nagrodzeni zostali: Marcin Gortat, Andrzej Pągowski i Krzysztof Zanussi. – Jestem ogromnie zaszczycony i cieszę, iż otrzymałem wielkie wyróżnienie, jakim jest tytuł Wybitnego Polaka. Każdego dnia staram się godnie reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Podczas mojej dotychczasowej kariery w lidze NBA przez 12 lat robiłem wszystko, aby przybliżyć Amerykanom naszą kulturę i dać możliwość lepszego poznania naszej ojczyzny. Od lat organizuję Polish Heritage Night – wyjątkowe wydarzenie, które jest dla mnie znakomitą okazją do pokazania, jakim jesteśmy wspaniałym krajem, z ciekawą historią. Wraz z moją fundacją MG13 Mierz Wysoko organizujemy również campy dla dzieci. Staram się aktywnie działać w środowiskach polonijnych za oceanem. Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdę, zawsze będę pamiętał, że jestem Polakiem i wizytówką naszej ojczyzny – mówi Marcin Gortat, Wybitny Polak 2019.
Znakomite produkty, usługi, innowacje to tylko zewnętrzne manifestacje ludzkiej kreatywności, zaradności, rzetelności. Za sukcesem, rozumianym różnie i podporządkowanym nie zawsze identycznym priorytetom, stoją przede wszystkim ludzie.
– O randze polskiego sukcesu przekonuję się osobiście od kilkunastu lat, przewodnicząc Kapitule Konkursu „Teraz Polska”. Wyłoniliśmy już ponad 700 laureatów Konkursu „Teraz Polska” i 26 laureatów Konkursu „Wybitny Polak”. Obserwowanie ewolucji polskiej przedsiębiorczości to niezwykłe doświadczenie. Krajowe firmy po zmianie systemu ustrojowego, której rocznicę, co znamienne, również w tych dniach świętujemy, musiały nadążać nie tylko za oczekiwaniami wewnętrznymi, ale także dogonić świat. Konkurs „Teraz Polska” znakomicie pokazuje, że przedsiębiorczy i kreatywni Polacy znakomicie wywiązali się z tego zadania – podsumowuje Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Godła „Teraz Polska”.
Laureaci XXIX edycji Konkursu „Teraz Polska”
Produkty
- Naczynia ze szkła borokrzemowego Termisil, Termisil Huta Szkła Wołomin SA
- Ceramiczne pustaki ścienne Thermopor, Leier Polska SA
- Zbiorniki do magazynowania paliw płynnych klasy III – oleju napędowego, Swimer Łukasz Otremba
- Miód z produktami pszczelimi Bee Complex, Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik Sp. z o.o.
- Drzwi przeciwpożarowe o zwiększonej odporności na włamanie oraz izolacyjności akustycznej serii Delta Magnum, Delta Zbigniew Różycki
- Linia suplementów diety Max i linia produktów „Zioła w tabletkach”,
Zakłady Farmaceutyczne Colfarm SA
- Szynka i polędwica bez konserwantów, Dobrowolscy Sp. z o.o.
- Drzwi zewnętrzne Gerda NTT Revo 75, Gerda Sp. z o.o.
- Beton towarowy – beton ciężki, Hydrobudowa-1 Betoniarnia-Laboratorium Sp. z o.o.
- Twaróg trzykrotnie mielony Mleczna Polana oraz serki i twarożki grani Mleczna Polana,
POLOmarket Sp. z o.o.
- Hybrydowy wentylator dachowy MAG-200, Uniwersal Sp. z o.o.
- System AWIA SDIP, Ente Sp. z o.o.
- Stymulujące serum do rzęs Revive Lashes, Laboratorium Kosmetyczne Floslek Furmanek Sp. j.
Usługi
- Nowatorska diagnostyka genetyczna oparta na sekwencjonowaniu genowym,
Warsaw Genomics Sp. z o.o. Sp. k.
- Usługi optyczne w pełnym zakresie, MiB Optic SC Grzegorz Mielnicki, Krzysztof Bieniek
- Sieć historycznych hoteli Arche, Arche Sp. z o.o.
- Organizowanie pobytów zdrowotnych w Sanatorium „Przy Tężni”,
Sanatorium Uzdrowiskowe „Przy Tężni” im. dra Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu SPZOZ
- Internetowe aukcje samochodowe, Carport Sp. z o.o.
- Usługi targowo-eventowe, Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.
- Program sektorowy „Bankowcy dla edukacji”, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości
- (Wyróżnienie): organizacja imprez, Krysiak Polska Sp. z o.o.
Innowacje
- System do sterowania i zarządzania ciepłem w budynkach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji SOZE RSI, Wydział Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej
- Opracowanie konstrukcji urządzenia do kompensacji zmian długości górnej sieci trakcyjnej, Mabo Sp. z o.o. oraz Wydział Metali Nieżelaznych AGH
- Przedeksploatacyjne odmetanowanie pokładów węgla poprzez stymulację produktywności metanu w kierunkowych otworach wiertniczych, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Państwowy Instytut Geologiczny – PIB
- (Wyróżnienie): nowatorski system do symulacji w obszarze echokardiografii przezprzełykowej MrTEEmothy, Medical Simulation Technologies Sp. z o.o.
Gminy
- Wiązowna
- Leżajsk
Wyróżnienie honorowe „Teraz Polska”
Polski Komitet Olimpijski
Powstał 12 października 1919 r. w Krakowie. Od 100 lat reprezentuje nasz kraj w międzynarodowym ruchu olimpijskim. Jest jedyną instytucją uprawnioną do zgłaszania reprezentacji Polski do udziału w kolejnych – letnich i zimowych – igrzyskach olimpijskich.
Zadaniem PKOl jest przede wszystkim organizacyjno-logistyczne zabezpieczenie wyjazdu Biało-Czerwonych na igrzyska, w tym zapewnienie im możliwie najlepszych warunków podróży, zakwaterowania, ubezpieczenia, opieki medycznej i wyposażenie w reprezentacyjne ubiory. Ponadto PKOl realizuje zadania związane z szeroko rozumianą promocją idei olimpijskiej, organizując tematyczne seminaria i konferencje, spotkania z wybitnymi sportowcami, „olimpijskie” lekcje dla dzieci i młodzieży oraz liczne konkursy. PKOl pieczołowicie pielęgnuje pamięć o sukcesach polskiego sportu i ich autorach, roztacza opiekę socjalną nad wymagającymi jej olimpijczykami sprzed lat, propaguje przestrzeganie zasad fair play, promuje zwiększenie udziału kobiet w sporcie oraz dwutorowość kariery zawodniczej (łączenie sportu z nauką i sportu z pracą naukową), przywiązuje wielką wagę do utrzymywania ścisłych związków sportu olimpijskiego z kulturą (służą temu m.in. organizowane w Centrum Olimpijskim wystawy grafiki, malarstwa, rzeźby i plakatu). Istotne miejsce w działalności Polskiego Komitetu Olimpijskiego zajmuje promowanie zdrowego, sportowego stylu życia. Najważniejszą imprezą, która realizuje ten cel, jest doroczny (organizowany już od 20 lat) Piknik Olimpijski, gromadzący kilkadziesiąt tysięcy osób.
Statutowe
zadania PKOl realizują także – pracujące na zasadach pełnego wolontariatu –
jego struktury terenowe: regionalne rady olimpijskie, kluby olimpijczyka i
szkoły, których patronami są olimpijczycy. Godny podkreślenia jest fakt, że
koszty tak szerokiej działalności Polski Komitet Olimpijski pokrywa wyłącznie
ze środków pozyskiwanych od swych sponsorów i partnerów.
Laureaci X edycji Konkursu „Wybitny Polak”
Marcin Gortat – polski koszykarz, reprezentant kraju, założyciel i fundator Fundacji MG13 Mierz Wysoko. Pierwsze koszykarskie kroki stawiał w Łódzkim Klubie Sportowym. Swoją zawodową przygodę ze sportem rozpoczął w 2004 r. na parkietach Bundesligi, reprezentując barwy klubu RheinEnergie Köln, z którym zdobył mistrzostwo Niemiec. 28 czerwca 2005 r. podjął kluczową dla swojej kariery decyzję, zgłaszając się do naboru do ligi NBA. Został wybrany w drugiej rundzie z numerem 57 przez Phoenix Suns. W lidze NBA zadebiutował 1 marca 2008 r. w barwach drużyny Orlando Magic, z którą – jako jedyny Polak w historii – awansował do finału ligi. W trakcie dotychczasowej kariery reprezentował barwy czterech drużyn najlepszej koszykarskiej ligi świata: Orlando Magic, Phoenix Suns, Washington Wizards oraz Los Angeles Clippers. W 2009 r. Marcin Gortat postanowił założyć fundację, aby pomagać młodym sportowcom w realizowaniu ich sportowych marzeń. W tym celu założył również cztery bezpłatne szkoły sportowe na terenie kraju. Flagowowymi imprezami Fundacji MG13 są coroczne wakacyjne koszykarskie MG Campy dla dzieci oraz Wielki Mecz Gortat Team vs Wojsko Polskie. Marcin Gortat jest od lat zaangażowany w promocję Polski oraz Wojska Polskiego poza granicami kraju, za co otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2018 r.) oraz Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju (2012 r.).
Andrzej Pągowski – artysta grafik, plakacista. Absolwent PWSSP w Poznaniu. Autor ponad 1400 plakatów wydanych drukiem od 1977 r. w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo. Był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. Angażuje się w akcje społeczne. Stworzył kilkadziesiąt plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych; przygotowuje projekty dla akcji Sprzątanie Świata. Laureat licznych nagród krajowych i międzynarodowych, m.in. w konkursie „The Hollywood Reporter” w Los Angeles (nagroda The Best of Show, sześć złotych medali, kilka srebrnych i brązowych, kilka wyróżnień) oraz na Chicago International Film Festival (nagroda Srebrnego Hugona). Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego plakaty znajdują się m.in. w zbiorach Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu. Plakat „Uśmiech wilka” znalazł się wśród stu najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.
Krzysztof Zanussi – reżyser, producent, scenarzysta. Autor znanych na całym świecie filmów: „Struktura kryształu” (1968), „Iluminacja” (1973), „Barwy ochronne” (1976), „Constans” (1980), „Rok spokojnego słońca” (1984), „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest” (1988), „Cwał” (1996), „Persona non grata” (2004), „Rewizyta” (2009), „Obce ciało” (2014); nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno, Moskwie, Chicago, Montrealu, Berlinie, Tokio. Krzysztof Zanussi reżyseruje także spektakle teatralne, wystawiane na całym świecie. Jest autorem kilku książek. Doktor honoris causa wielu renomowanych uczelni, prowadzi wykłady dla studentów w różnych krajach. Od 1979 r. pełni funkcję dyrektora Studia Filmowego „Tor”. Producent filmów, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland. Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: Teraz Polska
Fotografie © Anna Karahan