Trzydniowa impreza była zwieńczeniem trwającego kilkanaście miesięcy etapu, podczas którego studenci uczelni technicznych z pięciu kontynentów pod okiem swoich mentorów pracowali nad zaprojektowaniem i budową w pełni autonomicznego robota marsjańskiego. Ich zmaganiom na torze przyglądał się m.in. Steve Jurczyk, wiceszef NASA, który podkreślił znaczenie zawodów takich, jak ERC w rozwijaniu kompetencji miękkich przyszłych pracowników sektora kosmicznego: Wszystkie projekty w branży kosmicznej prowadzone są w bardzo dużych interdyscyplinarnych zespołach, gdzie umiejętność pracy w grupie oraz biegłość w komunikowaniu się ze specjalistami z różnych – niekiedy odległych – dziedzin nauki i techniki są równie ważne, co wiedza i doświadczenie inżynierskie. Zawody ERC uczą tego, że na każdy duży projekt składa się suma mniejszych działań i powodzenie każdego z nich stanowi o sukcesie całego przedsięwzięcia.
Piąta edycja zawodów przyciągnęła uczestników z najdalszych zakątków świata. Do rywalizacji stanęły zespoły między innymi z: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii, Indii, Turcji, Kolumbii czy Bangladeszu. Nie zabrakło także silnej reprezentacji krajowej – w konkursie wzięło udział trzynaście drużyn z Polski. Na specjalnie uformowanym torze marsjańskim, którego powierzchnia w tym roku była geologicznie wyjątkowo złożona, zawodnicy zmierzyli się w czterech konkurencjach terenowych sprawdzających przygotowanie pojazdów do wykonywania misji kosmicznych.
Jury złożone z inżynierów, geologów planetarnych i ekspertów od systemów GNC (nawigacji, naprowadzania, kontroli nad pojazdem) stosowanych w misjach kosmicznych nie miało wątpliwości. Najlepszy okazał się zespół IMPULS z Kielc. Drugie miejsce na podium zajęli zawodnicy z krakowskiej drużyny AGH Space Systems i ich robot Kalman. Brązowy medal przypadł w udziale reprezentantom RoverOva z Technical University of Ostrava.
– Po raz kolejny zawody ERC pokazały skalę młodych talentów robotycznych i stopień zaawansowania prowadzonych przez nie projektów. Zdobywcy pierwszego miejsca nie tylko zdeklasowali konkurencję, ale są również pierwszym zespołem na świecie, który w ciągu jednego roku dwukrotnie zwyciężył na najważniejszych międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich. Trudno o lepszy dowód na potencjał, jaki drzemie w przyszłej kadrze sektora kosmicznego – podsumowuje Łukasz Wilczyński z Planet Partners, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia.
Tegorocznym zawodom ERC towarzyszyła konferencja branżowo – biznesowa. Wśród prelegentów można było usłyszeć m.in. reprezentantów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz przedstawicieli wiodących firm europejskiego i polskiego przemysłu kosmicznego takich, jak GMV, SENER, Airbus, Thales Alenia Space czy InnovaSpace. Podczas konferencji poruszone zostały tematy m.in. współpracy firm z sektora kosmicznego z przedsiębiorcami działającymi w innych branżach gospodarki oraz komercjalizacji technologii kosmicznych na przykładzie realnych wdrożeń w przemyśle medycznym i teleinformatycznym. Oprócz wiceszefa NASA, w dyskusjach na temat kierunków eksploracji kosmosu wzięli udział m.in. Gianfranco Visentin – kierownik działu robotyki i automatyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz koordynator Europejskiego konsorcjum ds. robotyki kosmicznej PERASPERA, Maria Antonietta Perino – szefowa zaawansowanych projektów eksploracji w Thales Alenia Space, Pantelis Poulakis – Mobile System Engineer w misji ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Artemis Westenberg – CEO organizacji pozarządowej Explore Mars.
Strefa Pokazów Technologiczno-Naukowych ERC, jak co roku, przyciągnęła dziesiątki tysięcy odwiedzających. To zasługa ponad czterdziestu wystawców, którzy na swoich stanowiskach przygotowali dla odwiedzających kosmiczne atrakcje. Na młodszych i starszych pasjonatów nauki i kosmosu czekały warsztaty budowy rakiet i balonów stratosferycznych, pokazy hologramów czy możliwość samodzielnego przebycia analogowej misji marsjańskiej mini robotem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty chemiczne i fizyczne prowadzone przez Wiktora Niedzickiego – twórcę niezwykle popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów „Laboratorium” w TVP. Dodatkowo, w czasie ERC miała też miejsce premiera gry Rover Mechanic Simulator stworzonej przez studio Pyramid Games.
Finał piątej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC 2019 odbył się w dniach 13-15 września 2019 r. na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.
Szczegółowe informacje: European Rover Challenge
Fotografie © ERC 2019