Polska krajem chrześcijańskim historycznie, liberalnym w przyszłości – prawda czy złudzenie? W którym momencie sztuka narodowa staje się sztuką propagandową?
To tylko niektóre z pytań nurtujących młode umysły ambitnych Polaków studiujących na najlepszych brytyjskich uczelniach. Na zadawaniu pytań nie kończą aktywnie poszukując odpowiedzi, by zapewnić sobie i Polsce lepsze jutro. Dyskusje na tematy dla studentów ważne osiągną zenit na kolejnym, trzynastym już, Kongresie Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii.
Jest to największa swego rodzaju konferencja gromadząca ponad 400 polskich studentów z kilkudziesięciu brytyjskich uczelni. Najbliższa edycja, w dniach 31.01-01.02.2020, odbędzie się na Uniwersytecie w Cambridge i śmiało można powiedzieć, że będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na lokalizację! Celami Kongresu jest integracja studentów i budowa sieci kontaktów między stowarzyszeniami studenckimi, rozwój kariery i otwieranie polskim studentom w Wielkiej Brytanii drogi powrotu do Polski. To także pomoc dla polskich firm i organizacji w odnajdywaniu talentów wśród ambitnych Polaków studiujących za granicą. Ponadto, Kongres stawia nacisk na integrację międzypokoleniową aktualnych studentów oraz absolwentów brytyjskich uczelni. Na Kongresie w 2020 roku spodziewać się można dużej grupy studentów Cambridge, Oksfordu oraz prestiżowych londyńskich uczelni. Podczas Kongresu studenci uczestniczyć będą w panelach dyskusyjnych dotyczących najważniejszych tematów związanych nie tylko z ich studiami, ale również z ich przyszłością – polsko-brytyjskim światem polityki, kultury, nauki i sztuki. Podczas poprzednich edycji wydarzenia uczestnicy mieli okazje wysłuchać prelekcje: Premiera Mateusza Morawieckiego, Tadeusza Różewicza, Ministra Radosława Sikorskiego czy Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W tym roku gośćmi Kongresu będą m. in. prof. Danuta Hübner, Adrian Zandberg, Tomasz Terlikowski czy Jacek Dukaj. Dyskusje z ich udziałem dotyczyć będą przykładowo roli Kościoła Katolickiego w polskim społeczeństwie, edukacji w Wielkiej Brytanii po Brexicie, polskich kobiet sukcesu, prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, czy też uniwersalności sztuki polskiej.
Ponadto, w czasie Kongresu odbędą się warsztaty rozwijające zainteresowania uczestników. Wśród prowadzących je znajdą się przedstawiciele tak renomowanych marek jak Boston Consulting Group – sponsor strategiczny wydarzenia, Polski Fundusz Rozwoju i Amazon. Nie zabraknie również sesji „networkingowych” pozwalających na nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami i wzmocnienie więzi w ramach studenckiej wspólnoty. Z kolei spotkania towarzyskie integrujące społeczność umilą wieczory po intensywnych dniach debatowania: piątkowe przyjęcie w słynnym Fitzwilliam Museum, uroczysta kolacja, tzw. “Formal Dinner”, w Selwyn College oraz sobotni bal zwieńczający 2-dniową konferencję.
Szczegółowe informacje: Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii | FB | Instagram | LinkedIn