Po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłasza nabór nowych astronautów, którzy wezmą udział w największej przygodzie ludzkości. Nabór kandydatów rozpocznie się 31 marca i potrwa do 28 maja 2021 r.
Wyniki rekrutacji mają zostać ogłoszone w październiku 2022 r.
Poprzednio ESA poszukiwała kandydatów na stanowiska astronautów w 2008 roku a do tej pory przeprowadziła tylko trzy rundy rekrutacyjne, w tym pierwszą z nich w 1978 roku.
Bycie astronautą nie jest łatwym zadaniem. Wymaga z jednej strony wiedzy z różnych dziedzin i określonych umiejętności manualno-technicznych, a z drugiej ogromnej otwartości, ciekawości świata, kreatywności, pasji i umiejętności współpracy w międzynarodowym zespole. Rola astronauty nieustannie ewoluuje wraz z rozwojem nowych technologii i możliwości odkrywania Kosmosu. ESA współpracuje ściśle z innymi agencjami kosmicznymi biorąc czynny udział we wspólnych projektach związanych z eksploracją Księżyca czy Marsa, dlatego przyszli astronauci muszą być gotowi na dostosowanie się do nowych wyzwań eksploracyjnych z dala od domu i bliskich.
Rekruci 2021-22 będą pracować razem z obecnymi astronautami ESA i wyruszą poza Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w kierunku Księżyca.
Oprócz zawodowych astronautów, którzy zostaną przeszkoleni do długotrwałych lub złożonych misji kosmicznych i będą zatrudnieni jako stali pracownicy ESA, Agencja wybierze również grono astronautów rezerwowych z myślą o przyszłych lotach komercyjnych.
Parastronauci – potęga integracji
W ESA różnorodność jest atutem. Zespół Agencji składa się z wielu osób z różnych krajów, środowisk kulturowych i zawodowych. Nie chodzi bowiem o to, by doskonalić się w jednym obszarze, najważniejsze jest, by być wszechstronnym graczem zespołowym z kompetencjami w szerokim zakresie zadań i dyscyplin.
Zgodnie z zasadą różnorodności, Europejska Agencja Kosmiczna ogłasza również nabór kandydatów na Parastronautów. To pierwszy na świecie tego typu projekt, który ma na celu rozpoczęcie usuwania barier dla osób niepełnosprawnych w wykonywaniu profesjonalnych misji kosmicznych.
ESA zachęca do składania aplikacji osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje psychologiczne, poznawcze, techniczne i zawodowe, ale które ze względu na fizyczną niepełnosprawność nie mogłyby być wybrane w procesie tradycyjnej rekrutacji astronautów ze względu na ograniczenia obecnego sprzętu kosmicznego.
ESA współpracuje już ze swoimi międzynarodowymi partnerami i dostawcami komercyjnych lotów kosmicznych, aby stworzyć bardziej dostępne środowisko i określić zdolność astronauty z określonymi niepełnosprawnościami fizycznymi do wykonania bezpiecznej i wartościowej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w przyszłości na Księżycu czy Marsie.
Ten projekt otworzy możliwość lotu dla jednej lub więcej osób, przynosząc równocześnie ze sobą innowacje i wiele korzyści dla bezpieczeństwa i wydajności misji przyszłych załóg.
Szczegółowe informacje dotyczące wymagań stawianym kandydatom zostaną opublikowane po otwarciu procesu rekrutacji 31 marca 2021 na stronie: Parastronaut Feasibility Project
Kariera w sektorze kosmicznym
Astronautka ESA Samantha Cristoforetti została wybrana w naborze astronautów w latach 2008-09 i opisuje swoją obecną pracę jako spełnienie marzeń:
„Łączy ona w sobie wiele moich pasji: naukę i technologię, złożone maszyny, wymagające środowiska operacyjne, zespoły międzynarodowe, sprawność fizyczną, działania informacyjne. I oczywiście od czasu do czasu mogę polecieć do pracy rakietą!”
Poza byciem astronautą istnieje wiele innych ekscytujących karier w sektorze kosmicznym. ESA stale poszukuje ekspertów w dziedzinie inżynierii, nauki, IT i usług biznesowych, którzy mogliby dołączyć do jej zespołów. Dlatego dajcie sobie szansę – wyślijcie swoją aplikację! Sam proces rekrutacji astronautów jest już niezwykłą przygodą i szansą na poznanie siebie – swoich możliwości i ograniczeń. Jeśli nie zostaniecie astronautami, może znajdziecie inną równie satysfakcjonującą was pracę.
Odkryjcie sposoby dołączenia do ESA, gdziekolwiek jesteście na swojej ścieżce kariery, zajrzyjcie na stronę internetową: Join ESA
Wszystkie niezbędne w procesie rekrutacji informacje i formularze znajdziecie na stronie: ESA Astronaut Selection Będzie ona na bieżąco aktualizowana w trakcie kampanii.
Fotografie i grafiki © ESA
Szczegółowe informacje: Your Way to Space