Czternaście lat temu zrodził się pomysł zabawy z polską literaturą, poezją dla dzieci. A ponieważ mistrzów mamy niezwykłych, było z czego wybierać. I tym sposobem w 1999 roku, w teatrze het Klein w Eindhoven odbyło się Wierszowisko, czyli Festiwal Polskiej Poezji dla Dzieci. Bohaterem tego spotkania był Julian Tuwim.
Do udziału w konkursie zgłosiły się dzieci z sobotnich szkół polskich, zrzeszonych w Forum Polskich Szkół w Holandii. Było kolorowo, głośno zabawnie i wzruszająco. Zapamiętałam najbardziej z tego dnia zakończenie (wszystko od początku do końca pozostaje niewyraźnym wspomnieniem, bo pracy było tyle, że dobrze iż pamiętam choćby tyle!). W foyer teatru otoczyły mnie dzieci z różnych szkółek, przekrzykując się nawzajem: “Małgosia, Małgosia, a czyje wiersze będą za rok!!!??? “. Patrzyłam na te buziaki, niektóre szczęśliwe z powodu wygranej, inne już w tym momencie z postanowieniem, że za rok postarają się bardziej, pełne oczekiwania. Wiedziałam jedno: to był strzał w dziesiątkę.Myślę, że nie robiłabym tego przez te wszystkie lata dla dorosłych. Te kilkanaście lat naprawdę ciężkiej pracy, poświeciliśmy dla dzieci właśnie. Które wracają do nas w występach indywidualnych, zbiorowych, a już coraz częściej jako część ekipy organizatorów. Proszę pamiętać, że niektóre zaczynały 14 lat temu mając lat 4 zaledwie! Rodzice, których dzieci już “wyrosły” z naszych szkółek, włączają się w prace przy Wierszowisku, wspomagając Zarząd FPSN, będąc również sponsorami. Jak widać, trudno się z tą imprezą rozstać na dobre!
No tak, napisałam już sporo, ale nadal nie do końca wiadomo co to tak naprawdę jest to nasze Wierszowisko? Oto tekst z naszej strony internetowej:
„Dla nas, osób związanych z FPSN, jest to niezwykłe wydarzenie. Jednego dnia, na jednej scenie, spotykają się uczniowie naszych szkół. Spędzamy ze sobą cały dzień, poznajemy się, rywalizujemy ze sobą, ale i uczymy się od siebie.
Kto przyjeżdża na Wierszowisko?
W jednej sali zbiera się najcenniejsza energia, jaką nasza wspólnota ma w osobach dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Wszyscy chcą być razem, mówić po polsku, poznawać polską literaturę, jak najpiękniej mówić po polsku. Pokazujemy kolejnym pokoleniom, że język polski, chociaż trudny, jest również językiem niezwykle pięknym. Nie można przekazać tego lepiej niż poprzez teksty Brzechwy, Tuwima i mniej lub bardziej znanych polskich poetów, którzy tak pięknie pisali i piszą dla dzieci. Obecnie wszyscy skarżą się na znieczulicę, na brak motywacji, na brak czasu i na wiele innych rzeczy. Dlatego fakt, że co roku spotykają się wszyscy razem na kolejnym Festiwalu jest tak wyjątkowy. Nikomu nie szkoda czasu na to, żeby poćwiczyć z dziećmi w domu, przygotować je do swojej roli, zrobić dekoracje, uszyć kostiumy. A dziecko raz zarażone bakcylem Wierszowiska, nie pozbywa się go tak szybko. Dlatego też absolwenci, proszą, aby pamiętać o nich przy obsadach ról do kolejnych występów. Zasady naszego Festiwalu udostępniliśmy Macierzy Polskiej w Londynie, która zorganizowała swoje pierwsze Wierszowisko na Wyspach Brytyjskich w maju 2012.”
Spotykamy się przez ostatnie 10 lat w Kulturalnym Centrum Maldensteijn w Malden k. Nijmegen. Prezentują się, recytując polską poezję, uczniowie z trzynastu już polskich szkół, zrzeszonych w Forum, w wieku od 4 do 13 lat oraz zaproszeni goście. Łącznie na scenie teatru występuje około 100 dzieci! Występy odbywają sięw czterech kategoriach wiekowych Indywidualnych:
· od 4 do 6 lat
· od 7 do 9 lat
· od 10 do 13 lat
W kategorii Występ Grupowy występują grupy- przedstawiciele 13 szkół polskich na terenie Królestwa Niderlandów, w mini etiudach teatralnych, na podstawie wybranego tematu. Zapraszamy również gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Ania Kaszuba-Dębska (autorka naszego logo Wierszowiskowego!), Łukasz Dębski, którego poezje recytowały dzieci w roku 2004. Była piosenkarka Kasia Klich, pisarz Łukasz Wierzbicki, w 2013 imprezę poprowadziła, debiutując w tej roli aktorka Teatru Narodowego w Warszawie pani Beata Ścibakówna. A od lat czterech, wspiera nas nieustannie pani Senator Barbara Borys-Damięcka. Polonia w Londynie na podobny festiwal już się zdecydowała. Wiemy o tym, ze są inni chętni. Bardzo nas to cieszy, bo jak widać z doświadczenia, polska poezja dla dzieci niezmiennie inspiruje, bawi, uczy, wzrusza i intryguje coraz młodsze pokolenia.
Więcej informacji na temat Wierszowiska można znaleźć na naszej stronie internetowej www.wierszowisko.nl Są tam tematy kolejnych Festiwali, listy naszych zwycięzców, zdjęcia i kolejne moje wrażenia, spisywane każdego roku, dzień po Wierszowisku.
Tutaj Wierszowisko 2013 w obrazkach, dzięki uprzejmości Gosi Lubbers-Dąbrowskiej: zdjęcia i film