Co wiesz o Chinach?
Martyna i Mateusz, zawodowo Architekci Podróży, prywatnie podróżnicy i pasjonaci innych kultur, pokażą, że Chiny to nie tylko Wielki Mur i Xi’an, ale dynamicznie zmieniające się państwo, które już jakiś czas temu odeszło od komunistycznych wzorców oraz centralnie planowanej gospodarki.
2 kwietnia, lądując w Pekinie, zaczęliśmy półtoramiesięczną podróż po Chinach, w trakcie której pokazujemy Państwo Środka od wewnątrz, z perspektywy Polaków, którzy tu mieszkają. Chcemy pokazać Chiny nieco inaczej, niż są one prezentowane w polskich mediach, gdzie wizerunek jest w dużej mierze negatywny. Nie zamierzamy „wybielać” Chin i przedstawiać tylko pozytywów, ale zwyczajny kraj i ludzi, którzy po prostu dążą do spokojnego i dostatniego życia. Uznaliśmy, że najlepiej będzie to zrobić prezentując opinie i poglądu osób od dłuższego czasu związanych z Chinami, które poznały życie w Chinach z różnych perspektyw – m.in. studiów, pracy i życia rodzinnego.
Dlaczego Chiny – początek podróży
Szukając informacji o Państwie Środka odkryliśmy, że na północy leży miasto Harbin, założone przez naszego rodaka, Andrzeja Szydłowskiego, na przełomie XIX i XX wieku. Niegdyś w mieście mieszkało kilkanaście tysięcy Polaków, działały szkoły, przedszkola, polskie kluby oraz wychodziła polska gazeta. Dzisiaj w okolicy Harbinu ostał się polski cmentarz, ale na wymianę często przyjeżdżają polscy studenci.
Poszliśmy tym tropem i stwierdziliśmy, jak chcemy poznawać, i jak chcemy pokazywać Chiny: po polsku! Pokazujemy, jak się żyje i funkcjonuje w chińskiej codzienności z perspektywy Polaków, którzy tam mieszkają, zarówno na stałe, jak i tymczasowo. Rozmawiamy, robimy wywiady i reportaże z Polakami pracującymi i mieszkającymi w Chinach. W Pekinie oraz Szanghaju spotykaliśmy się z mieszkającymi tam przedstawicielami Polonii, poznając unikalne opinie o życiu w metropoliach, których populacja jest większa niż całkowita liczba mieszkańców naszego kraju. Sami również mieszkamy u polskich ekspatów oraz Chińczyków, dzięki czemu poznajemy ich sposób postrzegania Chin oraz zachodzących w kraju przemian, a także o tym, jak widzą Polskę i co wiedzą o naszym kraju. Całość stanowi niesamowicie kształcącą i ciekawą mieszankę, którą dzielimy się ze światem na stronie naszego projektu: www.chinypopolsku.pl.
Fotografie © Martyna Nowicka i Mateusz Paprocki