Imię: Darius
Kraj pochodzenia: Litwa
Kierunek studiów: Historia
1. Co zaskoczyło Cię w Polsce?
Nie uważam, że chodzi wyłącznie o jakąś rzecz w Polsce, aczkolwiek byłem bardzo zaskoczony jak długo trawa tu zima. Miałem nadzieję, że spędzę ciepły wieczór blisko Wisły, już w kwietniu jednak nadal można było zobaczyć na ulicy małe góry ze śniegu. Mówiąc bardziej poważnie, nie było niczego, co naprawdę by mnie zaskoczyło tutaj w Warszawie, ponieważ pochodzę z sąsiedniego kraju i mamy wiele wspólnych rzeczy, dlatego można śmiało powiedzieć, że wiedziałem gdzie jadę. Jedną rzeczą, która mnie zaskoczyła było to jak wiele narodowych dań jest takich samych zarówno w Polsce jak i na Litwie, te same potrawy różniące się jedynie nazwą.
2. Jak wpadłeś na pomysł studiowania w Polsce?
Dobre pytanie. Wiele powodów się za tym kryje. Po pierwsze, gdy studiowałem Historię dokładnie w okresie, gdy moja ojczyzna i Polska były zjednoczone, czymś naturalnym było wybrać drugą część tak zwanej wspólnoty Narodów. Po drugie, studia Historii oraz badania w Polsce są dość ciężkie, szczególnie w takich ośrodkach jak Warszawa czy Kraków, dlatego pomyślałem, że ja również skorzystam z tego i zdobędę więcej doświadczenia. Po trzecie, by móc się komunikować i studiować, niezbędna jest znajomość języka polskiego. Gdzie jest lepsze miejsce do studiowania polskiego, jeśli nie w Polsce? Ostatnie, choć niemniej ważne, bardzo lubię tu być, lubię kraj, ludzi, jedzenie, picie itp. Nie żałowałem, że tu przyjechałem.
3. Pamiętasz pierwsze dni studiowania w Polsce? Opisz przeszkody, które pokonałeś.
Oczywiście było kilka trudności, ale myślę, że to naturalne. Najważniejszą rzeczą jest to by wiedzieć, na jakie zajęcia będziesz uczęszczać, dlatego przez pierwszy tydzień sprawdzałem zajęcia, na które chciałbym chodzić, dopiero po tym wybrałem je na cały okres studiów tutaj. Drugą problematyczną sprawą było znalezienie sal, w których mam zajęcia, ale z pomocą studentów i personelu udało mi się prawie wszystkie znaleźć za pierwszym razem. Oczywiście, zdarzyło się, że szukałem sali gdzie odbywał się kurs języka rosyjskiego i zajęło to tak dużo czasu, że spóźniłem się o około godzinę. Zdecydowałem w ogóle nie iść tym razem na te zajęcia. Największy problem miałem i nadal mam z przedmiotami prowadzonymi w języku polskim, to prawdziwe wyzwanie dla osoby, która posiada głównie podstawowy poziom znajomości tego języka, ale po dwóch miesiącach przynajmniej widziałem jakieś postępy.
4. Opowiedz o różnicach pomiędzy studiami w Polsce i na Litwie.
Nie ma większych różnic między studiami w moim kraju i tu. Jednak są pewne dziwne rzeczy, których nadal nie mogę zrozumieć, na przykład obowiązkowa obecność na zajęciach. Nie ma takiego obowiązku w moim kraju, ale jeśli kurs jest dobry, interesujący i wymagający nigdy bym go nie opuścił. Tutaj jesteś zmuszony do zrobienia tego, a jako, że mam inne zdanie na ten temat jest to bardzo trudne. Kolejną dziwną rzeczą jest to jak uniwersytety przyznają punkty ECTS. Są kursy, na które chodzisz dwa razy w tygodniu, dużo się uczysz i dostajesz dwa punkty za to, podczas gdy są też kursy, na które uczęszczasz raz w tygodniu, wpisujesz obecność i otrzymujesz siedem lub więcej punktów. Naprawdę nie widzę w tym sensu.
5. Co Ci się podoba w studiowaniu w Polsce?
Definitywnie lubię dostępność do materiałów dydaktycznych, z czym jest o wiele lepiej niż w moim kraju. To sprawia, że proces nauki (głównie indywidualnej) jest o wiele bardziej produktywny. Możliwe jest znalezienie różnych nieobowiązkowych zajęć edukacyjnych, które są wspaniałe i pożyteczne.
6. Znasz jakiś znanych ludzi z Polski?
Prawdopodobnie nie;), ale niektórzy Polacy mówią, że wyglądam jak jeden z aktorów z polskiego kina;).
7. Opisz miejsca w Polsce, które miały pozytywny wpływ na Ciebie.
Hmm, uważam, że wszystkie miejsca, w których byłem miały pozytywny wpływ. Były to zarówno duże miasta, jak i małe wioski. W Warszawie jest główny kampus, biblioteka, Praga, kluby itp.
8. Opowiedz o kraju, który zawsze chciałeś odwiedzić, ale nadal tego nie zrobiłeś.
Tak, to musi być Portugalia. Jednakże na pewno pojadę tam pewnego dnia, mam nadzieję, że już niedługo.
9. Czy jesteś członkiem jakiegoś klubu studenckiego lub organizacji? Opowiedz coś o tym.
Tutaj nie, ponieważ i tak mam dużo rzeczy do robienia, ale na Litwie tak. Przez długi czas byłem aktywnym członkiem rady studentów naszej uczelni w Wilnie, również członkiem ESN uczestniczyłem też w różnych stowarzyszeniach. Nadal angażuję się w te działania, choć może już nie w tak dużej skali.
10. Chciałbyś wrócić do Polski w przyszłości? Dlaczego?
Tak, lubiłem ten kraj i zdecydowanie wrócę. Dlaczego? Po pierwsze, jeśli chcesz wyjechać gdziekolwiek na zachód od Litwy to musisz przejechać przez Polskę. Mówiąc bardziej poważnie, mam tu dobrych przyjaciół, których z radością odwiedzam, tak często jak jest to możliwe.
11. Jeśli prowadzisz swoją własną firmę lub pracujesz w dowolnym miejscu, opowiedz coś o tym. (co to jest, jak dużo godzin tygodniowo pracujesz itp.)
To rodzaj swojej firmy i pracy u kogoś. Pracuję, jako analityk firmy, ale nie mam żadnych godzin pracy, mogę wykonać swoje zadanie w każdej chwili, w której chce, jeśli chodzi o krótkie rzeczy ze sporadycznymi terminami. Czasem działam jak przedsiębiorca, kompiluje i realizuje projekty dla funduszy UE.
Odwiedź również naszą stronę: Study Fun Poland