Celem współpracy ING i Papaya New Directors było zainspirowanie młodych do poszukiwania własnej drogi i zainicjowanie dyskusji o tym, jak działać w zgodzie ze sobą na drodze do niezależności. W ramach zadania konkursowego, twórcy zaproszeni do projektu, mieli skupić się na ważnym okresie w życiu młodych – wychodzeniu spod skrzydeł rodziców i usamodzielnianiu się. Do stworzenia mieli wyjątkowy kontent dedykowany pokoleniu Z – dokument. Jego bohaterowie nie są przypadkowi. To postacie dobrze znane młodym, które konsekwentnie idą swoją drogą i podążają za pragnieniem niezależności – bracia Kacperczyk.
To był czas pełen zabawy, wolności, ale też lęków. Nie mieliśmy dużo pieniędzy i cieszyliśmy się życiem. Jak nie mieliśmy na hotel, to potrafiliśmy spać 3 dni na plaży. Jednocześnie baliśmy się, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, czy na pewno damy radę „żyć z muzyki”. To było przed premierą naszej drugiej płyty Kryzys Wieku Wczesnego, która okazała się dużym sukcesem, zarówno komercyjnym i artystycznym. – wspomina Maciej Kacperczyk. Teraz czujemy się bezpiecznie, ale mamy dużo pracy i momentami tęsknimy za tą beztroską. Na pewno nie mieliśmy „planu b”. Wiedzieliśmy, że chcemy robić wyłącznie muzykę, więc nasze wchodzenie w dorosłość nie wiązało się z szukaniem stałego źródła dochodu. Zamiast tego w pełni poświęciliśmy się tworzeniu nowej muzyki – dodaje Paweł Kacperczyk.
Dokument jest też opowieścią o determinacji będącej nieodzownym składnikiem napędu pokolenia Z. To ona właśnie doprowadziła braci do podpisania kontraktu z wytwórnią SBM Label i dała szansę na rozwijanie kariery muzycznej o ogólnopolskim zasięgu. To tam realizują się muzycznie od 3 lat, a w 2023 roku wydali tytułowy singiel ich trzeciej płyty “Pokolenie Końca Świata”, który zostanie wykorzystany w filmie.
Mecenasem projektu jest ING Bank Śląski, dla którego kluczowe jest wspieranie młodych na drodze do niezależności. ING promuje przedsiębiorczość, kreatywność i niestandardowe podejście do zarabiania pieniędzy. Asystuje też młodym w codziennym zarządzaniu własnymi finansami.
Pytani przez nas młodzi ludzie mówią, że mają dzisiaj ogromne możliwości i w dużej mierze, to jak sobie ułożą życie, jest w ich rękach. Taka wizja może jednak potęgować obawy – czy decyzje, które podejmują są na pewno właściwe? Doceniamy przedsiębiorczość drzemiącą w młodych, dlatego chcielibyśmy inspirować ich do podejmowania wyzwań i odważnego sięgania po swoje. Zależy nam na oddawaniu głosu młodym, dlatego zaangażowaliśmy się w projekt Papaya New Directors – mówi Barbara Pasterczyk, Dyrektor Banku odpowiedzialna za komunikację marketingową w ING Banku Śląskim.
Za reżyserię filmu odpowiadać będzie Bogna Kowalczyk. Reżyserka wrażliwego kina ma na swoim koncie między innymi dokument o najstarszej polskiej drag queen “BOYLESQUE”. Film zdobył nagrody na wielu festiwalach, w tym na Hot Docs Festival w Toronto dla Najciekawszej Wschodzącej Reżyserki i niedawno trafił na platformę HBO Max.
Aby przekonująco mówić do młodych, potrzeba szczerości i autentyczności. Ważna jest także forma przekazu – niereklamowa i bardziej introspektywna. Dotycząca zarówno części wizualnej, języka, jak i wybranych bohaterów – przekonuje Magda Ignatowicz, odpowiedzialna za rozwój konceptów w projektach w Papaya New Directors i Papaya Originals.
Film powalczy o główną nagrodę Papaya New Directors podczas finałowej gali pod koniec 2023 r.
Źródło: informacja prasowa