Bella Baxter z “Biednych istot” (2023), Christine z “Lady Bird” (2017), siostry z “Mustanga” (2015). Dziewczyny z “Sex Education” (2019-2023), Eleven ze “Stranger Things” (2016-), tytułowa Wednesday z serialu Netflixa (2022) czy nawet Aniela z hitowego ostatnio “1670” (2023). Animowane bohaterki “Sekretu wilczej gromady” (2020), “To nie wypanda” (2022), “Między nami żywiołami” (2023). Co je wszystkie łączy? GIRL POWER!
Świadomość i sojusz
Podwaliny pod wyżej wymienioną listę postaci zbudowały z pewnością na przykład Thelma i Louise’a, przyjaciółki na śmierć i życie (dosłownie) z filmu Ridleya Scotta (1991) o tym właśnie tytule. Ich więź dodatkowo zacieśnia sojusz, jaki zawierają w obliczu zabójstwa niedoszłego oprawcy, co jeszcze bardziej pozwala identyfikować ten wyjątkowy damski duet jako symbol walki z patriarchatem. Zgoła odmiennym wcieleniem kobiecej siły jest choćby bohaterka innego dzieła Scotta (1979), czyli Ellen Ripley z trylogii o Obcym. W kolejnych częściach u Jamesa Camerona (1986) i Davida Finchera (1992) rozbudowuje wizerunek aktantki, świadomej swojej sprawczości.
Trudno zatem nie zauważyć, że trend pod tym kultowym hasłem z lat 90. systematycznie zyskuje na popularności i to nie tylko w branży filmowej. Z pewnością przyczyniają się do tego liczne zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie.
Ruch #metoo, rosnące znaczenie feminizmu, walka z ubóstwem menstruacyjnym, siostrzeństwo, ciałopozytywność i inne sprzyjające budowaniu (samo)akceptacji oraz stawianiu granic postawy. O dziewczynach jest głośno, bo one same coraz częściej i coraz odważniej robią hałas!
Dziewczyny zrobią hałas – w ramach sekcji GIRL POWER!
Filmowe dziewczyny będą próbowały nowych rzeczy – jak Khédidja w “Homecoming” (reż. Catherine Corsini), która dostaje propozycję wyjazdu i opieki nad dziećmi podczas letnich wakacji na Korsyce. Będą także spełniać marzenia – jak siedemnastoletnia Manon z “Rivière” (reż. Hugues Hariche), która zamierza zostać profesjonalną zawodniczką hokeja na lodzie.
Będą też wspólnie tworzyć – jak w “The Girls Are Alright” (reż. Itsaso Arana), czyli opowieści o tym, jak cztery aktorki i jedna pisarka, spędzają razem tydzień w pięknych okolicznościach przyrody, by przy okazji przeprowadzać próby do wystawianej wspólnie sztuki. I będą eksplorować swoją seksualność – tytułowa dziewczyna z filmu “Vera and The Pleasure of Others” (reż. Federico Actis, Romina Tamburello) wynajmuje puste mieszkanie nastolatkom szukającym miejsca na pierwsze łóżkowe doświadczenia. Nietypowy biznes pomaga jej samej odkryć własne pragnienia w tej sferze.
Mastercard OFF CAMERA wspiera kobiety od lat
Wśród naszych wspaniałych Gościń znalazły się takie gwiazdy światowego i polskiego kina jak: Jane Campion, Claudia Cardinale, Coleen Atwood, Lynne Ramsay, Krystyna Janda, Agnieszka Grochowska, Kasia Smutniak, Agnieszka Smoczyńska, Jagoda Szelc, Kinga Dębska i inne. Jury Konkursu Głównego “Wytyczanie drogi” także nieraz przewodziły utytułowane reżyserki – w tym Agnieszka Holland (2017) czy Małgorzata Szumowska (2018).
Od 2023 roku podczas Festiwalu wręczana jest nagroda Female Voice, mająca na celu podkreślenie roli kobiet w produkcji filmowej.
Pierwszą laureatką została Klaudia Śmieja-Rostworowska, producentka polsko-brytyjsko-amerykańskiego dramatu „Silent Twins” (2022, reż. A. Smoczyńska). Nagroda w wysokości 50 000 zł ufundowana jest przez Bank BNP Paribas i Mastercard.
Szczegółowe informacje: OFF CAMERA
Źródło: materiały prasowe – Kadr z filmu „Girls-Are-Alright”