Klub Małego Polaka to inicjatywa polonijna, której pomysłodawczyniami są Marta Mackiewicz i Magdalena Walczak. Obie od lat mieszkają i pracują w Chile i w tym kraju wychowują swoje dzieci.
Ambasada RP w Santiago de Chile wspiera Klub Małego Polaka. W tym roku objęła jego działalność patronatem i będzie zabiegała o wparcie inicjatywy polskich matek w przyszłości.
– Nie wyobrażam sobie, żeby moje dzieci nie mówiły po polsku. Przede wszystkim nie mogę im odmówić możliwości kontaktu z rodziną, która została w Polsce. Wnuczek albo wnuczka musi umieć porozumieć się z babcią czy dziadkiem – mówi Marta Mackiewicz. – Poza tym umiejętność posługiwania się językiem polskim otwiera przed naszymi dziećmi perspektywę edukacji nie tylko w Polsce. Nasz kraj, jako część Unii Europejskiej, ma otwarte granice i o tym też trzeba pamiętać – dodaje. Jej zdaniem ani hiszpańskojęzyczny mąż, ani fakt, że w Chile nie ma polskiej szkoły, nie mogą być powodem tego, że dzieci z małżeństw mieszanych nie mówią po polsku.
– Kiedy dziecko zaczynające mówić, bez naszej pomocy pokazuje jakąś rzecz i nazywa ją po polsku, to moment kiedy serce staje z wrażenia i chce się podskakiwać ze szczęścia. Nigdy nie zrozumiem matek, które na własne życzenie pozbawiają się tej niesamowitej przyjemności – tłumaczy Marta Mackiewicz. – Zdaję sobie sprawę, jak trudno uczyć dzieci języka na własną rękę. Czasem się udaje, czasem nie. Stąd wziął się pomysł na stworzenie klubu dla dzieci, żeby głównie przez zabawę motywować je do mówienia. Piłkę też można kopać po polsku – podkreśla.
Klub Małego Polaka skupia na razie dzieci, które w większości mają nie więcej niż trzy lata (roczniki 2010-2013). Spotkania odbywają się raz w tygodniu, głównie w niedziele o 17.00. W czasie ich trwania nikt nie mówi po hiszpańsku. Mamy śpiewają polskie piosenki, czytają wierszyki, organizują gry i zabawy.
– Muszę podkreślić, że to nie jest szkoła. Nikt z nas nie jest nauczycielem języka polskiego i nie ma doświadczenia w tym zakresie. Jeżeli jacyś rodzice starszych dzieci sa zdeterminowani żeby ich dziecko nauczyło się mówić po polsku, serdecznie ich zapraszamy. Wymagać to jednak będzie pracy i konsekwencji głównie od nich – mówi Marta Mackiewicz.
Więcej informacji o klubie i jego działalności, można znaleźć na stronie internetowej – www.klubpolaka.cl
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych