W imieniu PON UJ zapraszamy serdecznie na warsztaty dla rodziców wychowujących dzieci na emigracji pt. ” Czy warto mieć dwujęzyczne dzieci?”, które odbędą się 7 i 8 grudnia 2013.
Decyzja o zmianie kraju zamieszkania rodziny wiąże się między innymi z tym, że dzieci będą wzrastały w innej kulturze niż rodzice. Będzie to oznaczało np. że w przedszkolu czy szkole będą mówiły w innym języku niż język ojczysty rodziców. W jakim języku więc powinni mówić do nich rodzice? Czy w tym, którego dziecko używa w przedszkolu lub szkole? A może w tym, który oni sami znają najlepiej i z którym są związani emocjonalnie?
W czasie warsztatów uczestnicy będą rozważać poznawcze, społeczne (rodzinne i szersze) konsekwencje takich decyzji. Zastanowią się, czy warto, żeby dziecko było dwujęzyczne, skoro oznacza to, że będzie inne niż większość jego kolegów z klasy? Czy ułatwi mu to czy utrudni funkcjonowanie w szkole? Czy dwujęzyczność ma więcej zalet czy wad? Jak wspierać dwujęzyczność dziecka i rodziny? Jak radzić sobie z trudnościami?
Prowadzący postarają się wspólnie z rodzicami i dziećmi odpowiedzieć na te pytania, posiłkując się wiedzą, jaka płynie z badań nad dwujęzycznością, w tym także ich własnego projektu pt. „Rozwój poznawczy i językowy dwujęzycznych dzieci polskich u progu edukacji szkolnej: szanse i zagrożenia” (realizowanego przez zespół badaczy z UW i UJ, finansowanego przez MNiSZW / NCN).
Prowadzący: Dr Zofia Wodniecka, dr Ewa Haman
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia: pon@uj.edu.pl lub +44 777 664 66 81
Szczegółowe informacje: Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie