W przyszłym miesiącu w Galerii Graves zostanie otwarta nowa wystawa, która będzie przedstawiała zdumiewającą kolekcję prac polskich artystów XX wieku nigdy wcześniej nie wystawianych publicznie. Poprzez obrazy i szkice Jankela Adlera, Stanisława Frenkiela, Josefa Hermana, Mariana Bohusz-Szyszko i wielu innych, wystawa Pole Position: Polscy artyści w Wielkiej Brytanii 1939–1989 zaprezentuje zapomniany rozdział w historii współczesnej sztuki brytyjskiej.
Stworzona z prywatnej kolekcji Metthew Batesona, wystawa Pole Position przedstawi prace polskich artystów zmuszonych do ucieczki z Europy w trakcie II wojny światowej. Niektórzy z nich przemierzyli wiele krajów zanim osiedlili się w Zjednoczonym Królestwie, niektórzy zaś zostali pojmani i uwięzieni zanim udało im się dotrzeć do brytyjskiego wybrzeża.
Wszystkie te przeżycia odzwierciedlone są w tematyce prac tych artystów – od robiących silne wrażenie wizerunków utraconej ojczyzny oraz okrucieństw wojny, do krajobrazów i luminarzy, których napotkali podczas swojego życia w Wielkiej Brytanii. Wystawiane dzieła są świadectwem wielkich przeciwności losu, które napotykali artyści, ale również bogactwa nowych pomysłów i podejścia, które przynieśli ze sobą na Wyspy.
Debiutująca w Galerii Graves ekspozycja Pole Position stanowi doskonałe uzupełnienie i element łączący ze sporą kolekcją brytyjskiej sztuki współczesnej dwudziestego wieku zgromadzonej w Sheffield. Janina Baranowska została uczennicą Davida Bomberga, Marian Bohusz-Szyszko eksperymentował z technikami podobnymi do tych, które wykorzystwał Frank Auerbach, a Stanisław Frenkiel, który mieszkał w Sheffield przez kilka lat, był mocno zainspirowany pracami Francisa Bacona. Pomimo tego, iż podobieństwa są wyraźne to emigracyjni artyści byli często przyćmiewani przez swoich, urodzonych w Wielkiej Brytanii, odpowiedników.
Do najważniejszych prac z kolekcji Matthewa Batesona znajdujących się na wystawie należą Lot Uskrzydlonych Ludzi (1973) Stanisława Frenkiela, Głowa Bergundzkiego Wieśniaka (1953) Josefa Hermana, Chrystus w Warszawie (ok. 1939) Henryka Gotliba oraz Stara Anglia (1945) – uczczenie brytyjskiego ruchu oporu w trakcie II wojny światowej, Feliksa Topolskiego.
Matthew Bateson powiedział: „Prace te zostały kupione na aukcjach lub bezpośrednio od artystów na przestrzeni ostatnich 30 lat. Fascynowała mnie ich mroczna i wymagająca symbolika, odpowiadająca mojej pasji do ekspresjonizmu i narracyjnego obrazu – zupełnie niemodnej, będącej poza efemerycznym rynkiem artystycznym oraz popkulturowym dominującym w obecnych czasach.”
Sian Brown, kurator Muzeum Sheffield, powiedziała: „Jesteśmy ogromnie wdzięczni Matthew Batesonowi za możliwość pokazania tych wspaniałych prac w Sheffield. Galeria Graves znana jest ze swej ogromnej kolekcji brytyjskiej sztuki nowoczesnej, więc zrozumiałym jest, że chcieliśmy zapoznać publiczność również z tą wielką, nieopowiedzianą dotąd częścią historii sztuki współczesnej.”
Wystawa Pole Position: Polska sztuka w Wielkiej Brytanii od 1939–1989 będzie prezentowana w Galerii Graves od 11 stycznia 2014 i potrwa do 28 czerwca 2014 – wstęp wolny.
Ilustracja: Marian Kratochwil, Lalkarz, 1955 © dzięki uprzejmości Tima i Joyce Jeal
Szczegółowe informacje: Museums Sheffield