Nowa publikacja na rynku polskim, dostępna również jako ebook dla wszystkich Polaków mieszkających poza krajem, jest lekturą pozornie lekką, przyjemną i zabawną w swej formie. Jednak poprzez fantastykę i beletrystykę poruszane są tu tematy będące wyzwaniem w życiu codziennym: związki, finanse, pytania filozoficzne, uzależnienia itp. Opowiadania te mogą wnieść pewien dystans, postawę nie traktowania wszystkiego tak bardzo serio, a większego różnicowania, bardziej świadomych wyborów w życiu i jasności, dokąd zmierzamy. Historie te mają wesprzeć rozwój osobisty, zintegrować te części nas, które, jak wyśnione postacie, czasem są w konflikcie, czasem nie wiedzą skąd i po co są, ale wszystkie zabiegają o naszą uwagę.
Jak powstały te historie?
Według autorki opowiadań „pewne rzeczy w naszym życiu dzieją się same i te opowiadania właśnie do nich należą. To trochę takie uczucie, że nie można przestać pisać, jakby ktoś wszystko dyktował, a postacie się przekrzykiwały w tym, co kto powie. Zatem dla świętego spokoju już lepiej napisać. A tak ciut poważniej… Opowiadania powstały po części z osobistych obserwacji i przeżyć, może i zabawnych, ale to zależy po, której stronie i gdzie się siedzi.”
Joanna Piłatowicz napisała je żyjąc na emigracji w Holandii. Pisanie nie było jej pierwszym wyborem zawodowym, chociaż pisała również artykuły do magazynu „Access” w Hadze właśnie o emigracji. Z wykształcenia Joanna jest coachem, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz tancerką i nauczycielką tańca contemporary. Obecnie mieszka w Niemczech gdzie współpracuje z teatrami i szkołami tańca, jako tancerka, aktorka, nauczycielka i choreograf. Dodatkowo zajmuje się pisaniem i malowaniem abstraktów. Podróże i życie w różnych krajach, w multikulturowym środowisku bardzo wpływają na jej artystyczną ekspresję oraz osobistą filozofię. Najbardziej zainteresowana jest związkiem między filozofią, osobistymi wierzeniami człowieka a relacją ze światem. Najkrócej mówiąc: jak nasze myślenie wpływa na naszą ekspresję w życiu w różnych dziedzinach: sztuce, związkach, pracy, itp.
Fragment opowiadania „Ciężarówka”
„- Gdzie masz hamulce? – spytałam niby wesoło.
– Nie mam hamulców. – odpowiedziała słodko – Na tym to polega, zatrzymuję się jak już jest po fakcie, rozumiesz? Jak zadziałają siły wyższe.
O Matko! Co teraz? Nie panikować, nakazałam sobie. To jest normalne u niej, ona nie ma hamulców. Nic wielkiego, przecież się zatrzymamy jakoś.
– A paliwo masz? – pytanie wydało mi się przytomne.
– Mam. – pochwaliła się. – Jeżdżę na gazie.
– To widzę. – wyrwało mi się. – A kto cię dopełnia? … tego… – bez sensu chciałam się tłumaczyć, ona zrozumiała.
– Siły wyższe. – odparła jakby z oddali, bo już leciała naprzód niby w amoku.
– A co to siły wyższe? – robiło mi się niedobrze.
– Takie, co ich nie widać, a są. Czujesz?
– Czuję. – odparłam na wszelki wypadek. – Czemu to robisz?
– Co?
– No tak pędzisz co chwila, a potem stajesz.
– Nie mam pojęcia.
– Nie boli cię jak tak nagle na coś wpadasz? – szukałam desperacko przyczyny.
– Boli. – przyznała.
– A nie chciałabyś, żeby nie bolało? – wydawało się, że wpadłam na właściwy tor.
– No co ty, nie można mieć wszystkiego. – gdyby mogła popatrzyłaby na mnie jak na debilkę. ”
Jeśli masz ochotę wesprzeć publikację opowiadań, poczytać więcej fragmentów, obejrzeć krótki filmik Joanny, otrzymać nagrodę kliknij na link podany poniżej. Zarejetruj się, zaloguj i wybierz interesującą cię nagrodę po prawej stronie projektu: Opowieści z pogranicza światów.
Więcej informacji na temat Joanny Piłatowicz można znaleźć na stronie: If not Dance
Ilustracja © Okładka książki wg projektu Glenna Randolpha.