Początki
W 1898 roku, tuż po zdanym egzaminie, Adam Piasecki założył firmę cukierniczą. W niewielkim zakładzie przy ulicy Długiej zatrudniał początkowo 5 osób. Wyjątkowe powodzenie i rosnąca sława jego wyrobów skłoniły Piaseckiego w 1910 roku do rozpoczęcia produkcji fabrycznej. Pierwszy sklep firmowy otworzył w kamienicy przy Rynku Głównym w Krakowie. Sklep w tej okolicy znajduje się do dziś.
Przełom nastąpił w 1951 roku. Wtedy to połączono 3 krakowskie zakłady cukiernicze: Fabrykę Wyrobów Czekoladowych Pischinger, Fabrykę Czekolady Suchard i Fabrykę Wawel. Powstałe przedsiębiorstwo działało jako Zakłady Przemysłu Cukierniczego Wawel. Tak narodziła się marka Wawel, czyli połączenie polskich i szwajcarskich receptur oraz czekoladowego kunsztu doskonalonego przez lata.
Współcześnie
W 1992 roku w wyniku prywatyzacji Zakłady Przemysłu Cukierniczego Wawel stały się spółką akcyjną. Na rynku podstawowym warszawskiej giełdy akcje ZPC Wawel SA zadebiutowały 11 marca 1998 roku. W 2005 roku firma zmieniła nazwę na Wawel SA. Do 2006 roku Wawel produkował swoje wyroby
w trzech zakładach na terenie Krakowa, z których każdy miał wyspecjalizowany profil produkcyjny. W 2006 roku została ukończona nowa inwestycja w podkrakowskich Dobczycach, gdzie przeniesiono całą produkcję. Zwiększanie mocy i poprawianie technologii produkcji pozwolą firmie rosnąć szybciej niż rynek, który rozwija się w tempie 5–6 proc. rocznie. Nowo wybudowana fabryka spełnia standardy bezpieczeństwa i jakości wymagane przy produkcji żywności określone przez normę ISO 9001.
Firma Wawel SA słynie z produkcji słodyczy z najwyższej jakości składników i charakterystycznym dla marki smaku. Dzięki unikalnej recepturze każdy może cieszyć się możliwością smakowania czekolady
w różnej postaci: od płynnego kakao, po praliny i tabliczki czekoladowe z delikatnym nadzieniem. Bogata oferta Wawelu sprawia, że każdy, nawet najwybredniejszy smakosz, znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, czy poglądów, można sięgnąć po słodką przyjemność i przekonać się, jak smakuje pasja i tradycja zamknięte w kosteczce wyjątkowej czekolady.
Dzięki obecności na zagranicznych targach, firma Wawel zaczyna być rozpoznawalna i dobrze kojarzona przez konsumentów. Jakość produktów i usług jest wielkim atutem w przypadku pojawienia się na nowych rynkach. Stały wzrost eksportu wynika z rozwoju rynku czekoladowego i dobrej polityki handlowej firmy. Wawel SA jest doskonały przykładem, jak ważne jest wcześniejsze przygotowanie
i aktywność w procesie zdobywania rynków zagranicznych.
Trzeba oferować produkt dobrej jakości, który zainteresuje konsumentów z różnych krajów. Produkty Wawelu to nie tylko egzotyczne kraje i nowe rynki, ale przede wszystkim wizytówka polskiej jakości, która jest doceniana. Świadczy o tym stały wzrost zamówień. Nasze wyroby trafiają także do zagranicznych Polonii, które dzięki nam mogą cieszyć się smakiem polskich produktów, do których dostęp jest często ograniczony. – mówi Dyrektor ds. eksportu spółki Wawel, Pan Tomasz Kuszewski.
Produkty Wawelu zachwyciły nie tylko Krakowian. Sława o niezwykłych wyrobach czekoladowych rozeszła się na całą Polskę. Dziś oprócz rynku krajowego wyroby Wawel SA są dostępne na 5 kontynentach: Europie, Azji, Ameryce Północnej, Australii i Afryce.